جنگلهای زیرآبی پخته می‌شوند

افزایش دمای زمین موجب شده که حالا بخشهایی از جنگلهای زیر آبی جهان پخته شود!

به گزارش خبرگزاری مهر، در سراسر جهان انبوهی از گیاهان در اقیانوسها و آبهای کم عمق رشد می کنند تا اکوسیستمهای سراسر این سیاره وضعیت تعادل خود را حفظ کنند اما حالا مشخص شده که همزمان با افزایش دما، آبهای سراسر جهان در حال گرمتر شدن هستند و این یعنی مرگ بسیاری از گونه های گیاهی زیرآبی.

از میان انواع این گونه های گیاهی باید به گیاهی ارزشمند و پرکاربرد موسوم به «کلپ» (Kelp) اشاره کرد. کلپ گیاهی دریایی و سرشار از مواد معدنی از جمله ید است که معمولا به شکل مکملهای غذایی مصرف می شود. نکته مهم اینجاست که کلپ محصولی گیاهی و طبیعی است و به همین دلیل مواد معدنی موجود در آن به راحتی جذب بدن می شود. این بدان معناست که با یکی از ارزشمندترین گیاهان آبی سرو کار داریم.

حالا اما دانشمندان متوجه شده اند که جنگلی از این گیاه در سواحل استرالیا به شدت تحت تأثیر امواج گرمایی قرار گرفته به طوریکه در آبهای گرم این منطقه پخته شده است.

این تحقیقات نشان می دهد در سال ۲۰۱۱ و در محدوده ای به ازای ۱۰۰ کیلومتر انبوهی از گیاهان کلپ پخته شده اند، هر چند دامنه کلی این اثرگذاری تا یکهزار کیلومتر هم عنوان شده است.

بر پایه این تحقیقات، متوسط دمای آبهای اطراف استرالیا در مناطقی که این گیاهان می رویند در یک بازه زمانی ۱۰ هفته ای حدود ۳۵ درجه فارنهایت بالاتر از حد طبیعی بوده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

در بین قبولی هایم کدام رشته را انتخاب کنم ؟
تغییر رشته دادن در یک دانشگاه چه ضوابطی دارد؟

باسخ به سوالات شما در زمینه تکمیل ظرفیت ، انتخاب نوع دانشگاه (سراسری ، آزاد ، پردیس ، غیرانتفاعی ) ، انتقالی و مهمان ، رزرو دانشگاه ، کارنامه سبز و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون کد
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب