آسمان‌خراش‌های جوان به دنبال فتح قاره کهن!

تیم ملی بسکتبال جوانان ایران از فردا رقابتش در مسابقات جوانان آسیا را آغاز خواهد کرد و در اولین دیدار به مصاف اندونزی می‌رود.

آسمان‌خراش‌های جوان به دنبال فتح قاره کهن!

به گزارش ایسنا، بیست و چهارمین دوره از رقابت‌های بسکتبال قهرمانی جوانان آسیا از فردا و به میزبانی سالن آزادی تهران آغاز می‌شود و تیم‌های آسیایی برای کسب سه سهمیه جام جهانی 2017 وارد میدان رقابت می‌شوند. در طرف دیگر اما آسمان‌خراش‌های جوان ایران به دنبال کسب مقام قهرمانی در خانه هستند تا با این عنوان سهمیه جهانی بگیرند.

آخرین میزبانی ایران در رده جوانان به سال 2008 بازمی‌گردد که برای بسکتبالیست‌ها خوش یمن بود و ایران توانست به دومین مقام قهرمانی‌اش در این رده برسد. در آن مسابقات ایران فینال را برابر قزاقستان برگزار کرد و با حمایت پرشور بسکتبال دوستان توانست مقام قهرمانی را برای خود کند. حالا 8 سال از آن رویداد می‌گذرد و ملی‌پوشان بسکتبال در این سال‌ها به ترتیب چهارم، سوم و دوم شده‌اند و اگر قرار باشد همین روند ادامه پیدا کند امسال نوبت قهرمانی جوانان ایران است که این روزها با آمادگی کامل در انتظار شروع مسابقات هستند.

*چهارم، سوم و دوم؛ نوبت قهرمانی است

تیم ملی بسکتبال جوانان در چهار دوره گذشته مسابقات به جمع چهار تیم اول آسیا رسیده‌است. بعد از قهرمانی در سال 2008 ایران سقوط چهار پله‌ای در آسیا داشت و در سال 2010 به مدال نرسید و چهارم شد. دو سال بعد تیم ملی جوانان ایران که نسل خوبی چون سجاد مشایخی، بهنام یخچالی،‌ وحید دلیرزهان و صالح فروتن را در اختیار داشت به مغولستان رفت و روی سکوی سوم ایستاد؛ هدایت آن تیم را مهران حاتمی در اختیار داشت. برای رقابت‌های سال 2012 هدایت تیم ملی جوانان در اختیار محمدرضا اسلامی قرار گرفت. او بازیکنانی قدرتمند برای این تیم ساخت که بارها و بارها از آنها به عنوان نسلی خوب یاد شد. اسلامی با تیم کار کرد اما در آستانه مسابقات فدراسیون تصمیم گرفت این تیم را که بازیکنان خوبی چون علی الله‌وردی،‌ مهیار مهر، صمد سرودی، محمد یوسف‌وند و نوید رضایی‌فر را در ترکیب خود داشت در اختیار یک مربی خارجی قرار دهد. میلوش صرب سرمربی تیم ملی شد و در فینال آسیا برابر چین باخت و نایب قهرمان شد؛ میلوش مربی خوبی نبود و با ستاره‌های ایران برای خودش کارنامه درست کرد.

حالا تیم ملی جوانان ایران دوباره وارد میدان شده‌است. محمدرضا نوری هدایت این تیم را برعهده دارد و نکته جالب توجه اینجاست که تیم این دوره ایران دیگر همانند گذشته اسامی خاص و ستاره در اختیار ندارد. آنطور که نوری گفته تیمی یکدست دارد که هر 12 بازیکنش در یک سطح قرار دارند؛ موضوعی که یک فاکتور بسیار خوب برای ایران محسوب می‌شود. امیرحسین آذری کاپیتان تیم ملی ایران شاید شناخته شده‌ترین بازیکن تیم باشد که سابقه بازی در جام جهانی جوانان در سال 2015 را در کارنامه‌اش دارد. اگر روند رشد تیم جوانان ایران در این دوره هم ادامه پیدا کند، دیگر بعد از چهارمی،‌ سومی و دومی نوبت قهرمانی آسمان‌خراش‌های ایران است.  

*دومین میزبانی ایران

همانطور که گفته شد ایران یکبار دیگر میزبان مسابقات جوانان قاره کهن بوده‌است. در سال 2008 تیم ملی ایران و قزاقستان به فینال رسیدند و ایران 95 بر 76 مهمانش را شکست داد و قهرمان شد. در این مسابقات سوریه و ژاپن به ترتیب سوم و چهارم شدند. حالا در سال 2016 ایران دوباره میزبان مسابقات است. این دوره از رقابت‌ها در دو گروه شش تیمی برگزار می‌شود و سپس چهار تیم نخست هر گروه به مرحله بعدی صعود می‌کنند. این دوره که بیست و چهارمین دوره از مسابقات جوانان آسیا است با حضور تیم‌های چین،‌ چین تایپه، فیلیپین،‌ هند، عراق و تایلند در گروه A و ایران،‌کره جنوبی، ژاپن، قزاقستان، اندونزی و لبنان در گروه B شرکت می‌کنند.

*رقابت ایران با مدافع عنوان قهرمانی

تیم ملی بسکتبال جوانان چین مدافع عنوان قهرمانی مسابقات است که در سه دوره گذشته روی سکوی نخست ایستاده‌است. چینی‌ها در سال 2014 با پیروزی برابر ایران قهرمان شدند و حالا در تهران به دنبال دفاع از این عنوانشان خواهند بود که طبق پیش‌بینی‌های انجام شده رقابت آنها برای قهرمانی دوباره با ایران خواهد بود؛ با این تفاوت که اینبار تهران میزبان مسابقات است و کار چینی‌ها بسیار دشوار خواهد بود. تیم چین با یازده قهرمانی،‌ شش نقره و دو برنز پرافتخارترین تیم آسیا است و بعد از آن فیلیپین با شش قهرمانی و کره‌جنوبی با سه قهرمانی در رده‌های دوم و سوم ایستاده‌اند. ایران در رده جوانان با دو قهرمانی،‌دو مدال نقره و یک مدال برنز  چهارم است.

*از دسته یک تا اردوی ارمنستان

پس از آنکه تیم ملی بسکتبال جوانان ایران در مسابقات آسیایی سال 2014 برابر چین با اختلاف مغلوب شد اصلی‌ترین نکته‌ای که در عملکرد بازیکنان آن تیم دیده شد این بود که ملی‌پوشان از تجربه پایینی از نظر مسابقه دارند و به همین دلیل در رقابت‌های حساس کاملا تحت تاثیر حریف قرار می‌گیرند. سرمایه‌گذاری چینی‌ها در بسکتبال کاملا مشخص بود و آنها برنامه‌های بسیار زیادی برای رشد خود انجام داده‌بودند و در رده جوانان نیز اردوهای اروپایی زیادی داشتند. سال گذشته فدراسیون تصمیم گرفت برای اینکه بازیکنان تیم جوانان از نظر مسابقه نیز رشد کنند و با تجربه شوند تیم ملی جوانان را وارد لیگ دسته یک کند؛ اتفاقی که تاثیر خوبی در رشد ملی‌پوشان گذاشت و بسیاری از آنها اکنون تجربه بسیار خوبی دارند و می‌توانند در میدان مسابقه خوب عمل کنند. ملی‌پوشان بعد از لیگ دسته یک نیز بازی‌های تدارکاتی مختلفی داشتند و یک مرحله اردو در ارمنستان و یک اردو در مشهد برگزار کردند و از جمعه وارد میدان آسیایی می‌شوند.

*سرعت به جای قد بلند

تیم ملی بسکتبال ایران امسال چهارمین تیم بلند آسیا است و به همین دلیل می‌توان گفت در این دوره بسکتبال ایران یک تغییر عمده در ترکیب خود داشته و آن هم جابه‌جایی سرعت و قد بلند است. در سال‌های گذشته همیشه ایران بازیکنانی بلند قد داشته که در زیر سبد تاثیر بسیار زیادی داشتند اما امسال محمدرضا نوری بازیکنانی سریع و شوت‌زن دارد که می‌خواهند با اتکا به توان شوت‌های سه امتیازی‌شان و سرعت بالای خود برابر حریفان آسیایی رقابت کنند. البته باید به این موضوع هم اشاره کرد که تیم‌های آسیایی نیز امسال تغییر داشته اند و آنهم توجه زیاد به میانگین قدی‌شان است. چین،‌چین تایپه و کره‌جنوبی سه تیمی هستند که میانگین قدی بالاتر از ایران دارند.

*برنامه روز نخست مسابقات

 (جمعه - اول مرداد)

گروه B

قزاقستان -  لبنان - ساعت 10

گروه A

عراق - چین - ساعت 12

گروه B

ژاپن - کره جنوبی - ساعت 14

گروه A

هندوستان - تایلند - ساعت 16

مراسم افتتاحیه - ساعت 18

گروه B

اندونزی - ایران (ساعت 18:45)

گروه A

فیلیپین - چین تایپه - ساعت 20:45

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب