آسمان‌خراش‌های جوان به دنبال فتح قاره کهن

تیم ملی بسکتبال جوانان ایران از فردا رقابتش در مسابقات جوانان آسیا را آغاز خواهد کرد و در اولین دیدار به مصاف اندونزی می‌رود.بیست و چهارمین دوره از رقابت‌های بسکتبال قهرمانی جوانان آسیا از فردا و به میزبانی سالن آزادی تهران آغاز می‌شود و تیم‌های آسیایی برای کسب سه سهمیه جام جهانی 2017 وارد میدان رقابت می‌شوند. در طرف دیگر اما آسمان‌خراش‌های جوان ایران به دنبال کسب مقام قهرمانی در خانه هستند تا با این عنوان سهمیه جهانی بگیرند.

آخرین میزبانی ایران در رده جوانان به سال 2008 بازمی‌گردد که برای بسکتبالیست‌ها خوش یمن بود و ایران توانست به دومین مقام قهرمانی‌اش در این رده برسد. در آن مسابقات ایران فینال را برابر قزاقستان برگزار کرد و با حمایت پرشور بسکتبال دوستان توانست مقام قهرمانی را برای خود کند. حالا 8 سال از آن رویداد می‌گذرد و ملی‌پوشان بسکتبال در این سال‌ها به ترتیب چهارم، سوم و دوم شده‌اند و اگر قرار باشد همین روند ادامه پیدا کند امسال نوبت قهرمانی جوانان ایران است که این روزها با آمادگی کامل در انتظار شروع مسابقات هستند.

*چهارم، سوم و دوم؛ نوبت قهرمانی است

تیم ملی بسکتبال جوانان در چهار دوره گذشته مسابقات به جمع چهار تیم اول آسیا رسیده‌است. بعد از قهرمانی در سال 2008 ایران سقوط چهار پله‌ای در آسیا داشت و در سال 2010 به مدال نرسید و چهارم شد. دو سال بعد تیم ملی جوانان ایران که نسل خوبی چون سجاد مشایخی، بهنام یخچالی،‌ وحید دلیرزهان و صالح فروتن را در اختیار داشت به مغولستان رفت و روی سکوی سوم ایستاد؛ هدایت آن تیم را مهران حاتمی در اختیار داشت. برای رقابت‌های سال 2012 هدایت تیم ملی جوانان در اختیار محمدرضا اسلامی قرار گرفت. او بازیکنانی قدرتمند برای این تیم ساخت که بارها و بارها از آنها به عنوان نسلی خوب یاد شد. اسلامی با تیم کار کرد اما در آستانه مسابقات فدراسیون تصمیم گرفت این تیم را که بازیکنان خوبی چون علی الله‌وردی،‌ مهیار مهر، صمد سرودی، محمد یوسف‌وند و نوید رضایی‌فر را در ترکیب خود داشت در اختیار یک مربی خارجی قرار دهد. میلوش صرب سرمربی تیم ملی شد و در فینال آسیا برابر چین باخت و نایب قهرمان شد؛ میلوش مربی خوبی نبود و با ستاره‌های ایران برای خودش کارنامه درست کرد.

حالا تیم ملی جوانان ایران دوباره وارد میدان شده‌است. محمدرضا نوری هدایت این تیم را برعهده دارد و نکته جالب توجه اینجاست که تیم این دوره ایران دیگر همانند گذشته اسامی خاص و ستاره در اختیار ندارد. آنطور که نوری گفته تیمی یکدست دارد که هر 12 بازیکنش در یک سطح قرار دارند؛ موضوعی که یک فاکتور بسیار خوب برای ایران محسوب می‌شود. امیرحسین آذری کاپیتان تیم ملی ایران شاید شناخته شده‌ترین بازیکن تیم باشد که سابقه بازی در جام جهانی جوانان در سال 2015 را در کارنامه‌اش دارد. اگر روند رشد تیم جوانان ایران در این دوره هم ادامه پیدا کند، دیگر بعد از چهارمی،‌ سومی و دومی نوبت قهرمانی آسمان‌خراش‌های ایران است.  

*دومین میزبانی ایران

همانطور که گفته شد ایران یکبار دیگر میزبان مسابقات جوانان قاره کهن بوده‌است. در سال 2008 تیم ملی ایران و قزاقستان به فینال رسیدند و ایران 95 بر 76 مهمانش را شکست داد و قهرمان شد. در این مسابقات سوریه و ژاپن به ترتیب سوم و چهارم شدند. حالا در سال 2016 ایران دوباره میزبان مسابقات است. این دوره از رقابت‌ها در دو گروه شش تیمی برگزار می‌شود و سپس چهار تیم نخست هر گروه به مرحله بعدی صعود می‌کنند. این دوره که بیست و چهارمین دوره از مسابقات جوانان آسیا است با حضور تیم‌های چین،‌ چین تایپه، فیلیپین،‌ هند، عراق و تایلند در گروه A و ایران،‌کره جنوبی، ژاپن، قزاقستان، اندونزی و لبنان در گروه B شرکت می‌کنند.

*رقابت ایران با مدافع عنوان قهرمانی

تیم ملی بسکتبال جوانان چین مدافع عنوان قهرمانی مسابقات است که در سه دوره گذشته روی سکوی نخست ایستاده‌است. چینی‌ها در سال 2014 با پیروزی برابر ایران قهرمان شدند و حالا در تهران به دنبال دفاع از این عنوانشان خواهند بود که طبق پیش‌بینی‌های انجام شده رقابت آنها برای قهرمانی دوباره با ایران خواهد بود؛ با این تفاوت که اینبار تهران میزبان مسابقات است و کار چینی‌ها بسیار دشوار خواهد بود. تیم چین با یازده قهرمانی،‌ شش نقره و دو برنز پرافتخارترین تیم آسیا است و بعد از آن فیلیپین با شش قهرمانی و کره‌جنوبی

منبع :