حل معمای کمک سگها به بیماران دیابتی

سگهای آموزش دیده به طرز عجیبی این توانایی را دارند که وضعیت بحرانی بیماران دیابتی را تشخیص دهند و اکنون دانشمندان پرده از این راز برداشته اند.

حل معمای کمک سگها به بیماران دیابتی

به گزارش خبرگزاری مهر، سالیان طولانی است که از سگهای آموزش دیده برای تشخیص افت قند خون در صاحبان دیابتی شان استفاده می شود. در واقع این حیوانات با کارهایی نظیر پارس کردن یا خوابیدن بر روی زمین به افراد نشان می دهند که در وضعیت نامناسبی قرار داشته و در آستانه حملات ناشی از افت قند خون قرار دارند. اما اینکه سگها چطور می توانند چنین تشخیصی دهند برای دانشمندان جای سؤال بوده است.

اکنون دانشمندان متوجه شده اند که سگها با تشخیص نوعی ماده شیمیایی در تنفس انسانها می توانند افت قند خون را تا قبل از آغاز حملات ناشی از آن تشخیص دهند و حالا قرار است حسگرهای پزشکی مبتنی بر این روند شناسایی ساخته شود.

به طور کلی سگها دنیا را به مراتب دقیق تر از آنچه که می بینند، بو می کشند و از این نظر قدرت انسان با سگ قابل مقایسه نیست تا جایی که گفته می شود قدرت تشخیص قند توسط سگها تا آن حد قوی است که می توانند یک قاشق شکر را در دو استخر بزرگ شنای المپیک را تشخیص دهند!

همین توانمندی خیره کننده موجب شده تا سگها را به عنوان نیروهای مطمئنی در کمک رساندن به بیماران دیابتی و حتی سرطانی به کار گیرند.

دانشمندان دانشگاه کمبریج با همکاری همتایان خود در انستیتو علوم متابولیکی Wellcome Trust-MRC متوجه شده اند که سگها با بو کشیدن ماده شیمیایی موسوم به «ایزوپرن» در بازدم افراد می توانند افت قند خون در آنها را تشخیص دهند.

دانشمندان دریافته اند که همزمان با افت قند خون در بدن بیماران دیابتی، سطح ایزوپرن بازدم آنها افزایش می یابد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب