صرع خطر اوتیسم را 3 برابر می‌کند!

کودکانی که از صرع و یا تشنج‌های مرتبط با تب رنج می‌برند، در خطر بالایی برای ابتلا به اختلال توجه بیش فعالی قرار دارند.

به گزارش ایسنا و به نقل از پایگاه خبری  WebMed، به منظور انجام این پژوهش حدود یک میلیون کودک دانمارکی از سال 1990 تا 2012 و به مدت 22 سال مورد بررسی قرار گرفتند.

محققان دریافتند کودکان مبتلا به صرع، سه برابر در خطر ابتلا به اوتیسم قرار داشتند. برای کودکان مبتلا به تشنج نیز خطر 30 درصدی برای اوتیسم عنوان شد.

در مورد کودکانی که صرع و تشنج را هر دو با هم داشتند، خطر اوتیسم بالای سه برابر گزارش شد.

حتی با در نظر گرفتن عوامل خطر نظیر پیشینه اختلالات توسعه عصبی و وزن هنگام تولد نیز این رابطه پا برجا بود. به گفته محققان این یافته تنها وجود یک رابطه را نشان می‌دهد.

 اوتیسم نوعی اختلال رشدی از نوع روابط اجتماعی است که با رفتارهای ارتباطی کلامی غیرطبیعی مشخص می‌شود. علائم این اختلال تا پیش از سه سالگی بروز می‌کند و علّت اصلی آن ناشناخته ‌است. این اختلال، ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای آنان دشوار می‌سازد. در بعضی موارد رفتارهای خودآزارانه و پرخاشگری نیز دیده می‌شود. در این افراد حرکات تکراری (دست زدن، پریدن) پاسخ‌های غیرمعمول به افراد، دل‌بستگی به اشیا و یا مقاومت در مقابل تغییر نیز دیده می‌شود.

صرع نیز یک اختلال مغزی است که باعث تشنج می‌شود. تب مرتبط با صرع معمولاً 102 درجه فارنهایت یا بالاتر را شامل می‌شود.

هنوز مشخص نیست که چه روندی در پس این رابطه است اما گمان‌ها بر این است که فاکتورهای خطر ژنتیکی مشترک می‌توان بیانگر این رابطه باشند.

این پژوهش در مجله "Pediatrics" منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

در بین قبولی هایم کدام رشته را انتخاب کنم ؟
تغییر رشته دادن در یک دانشگاه چه ضوابطی دارد؟

باسخ به سوالات شما در زمینه تکمیل ظرفیت ، انتخاب نوع دانشگاه (سراسری ، آزاد ، پردیس ، غیرانتفاعی ) ، انتقالی و مهمان ، رزرو دانشگاه ، کارنامه سبز و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون کد
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب