بخیه هوشمندی که عفونت را اطلاع می‌دهد

تیمی از محققان دانشگاه تافتز دستگاههای الکترونیک منعطف را درون بخیه ادغام کرده‌اند تا بر محل زخم نظارت کرده و اطلاعات را از طریق بلوتوث به یک دستگاه منتقل کنند.

بخیه هوشمندی که عفونت را اطلاع می‌دهد

به گزارش ایسنا به نقل از گیزمگ، بخیه‌ها از مواد مختلفی ساخته می‌شوند که می‌توانند مایعات بدن را جذب و هدایت کنند. محققان آمریکایی نخ‌های پنبه‌ای پلی اورتان منعطف را ابداع کرده‌اند که با نانولوله‌های کربنی پوشش یافته‌اند.

زمانی که این نخ‌ها در بدن موش‌ها و همچنین نمونه‌های بافت آزمایشگاهی بخیه شدند، توانستند اطلاعاتی در مورد فشار، تنش و دمای اطراف خود را جمع‌آوری و ارسال کنند. این نخ‌های بخیه همچنین قادر بودند سطوح پی‌اچ و گلوکز را که نشانگرهای اصلی برای تعیین ترمیم زخم و احتمال بروز عفونت هستند، اندازه‌گیری کنند.

به گفته محققان، زمانی که فشار به این نخ‌های بخیه پلی‌اورتان وارد می‌شد، مقاومت الکتریکی آن‌ها تغییر می‌کرد. با بررسی این مقاومت می‌توان میزان ترمیم زخم را اندازه‌گیری کرد. همچنین مقاومت نخ‌های فلزی در برابر دما تغییر می‌کند، از این رو می‌توان با نظارت بر آن‌ها دریافت که چه زمانی زخمها داغ می‌شوند. افزایش حرارت در محل زخم نشانه عفونت است.

دانشمندان در تحقیقات خود این نخ‌ها را به یک صفحه مدار به اندازه یک کارت اعتباری متصل کردند که بر روی پوست موشها قرار داشت. این مدار با استفاده از بلوتوث می‌توانست اطلاعات را به تلفن هوشمند یا رایانه ارسال کند. اندازه این صفحه مدار در آینده می‌تواند به اندازه یک تراشه سیلیکونی کاهش یابد.

این تحقیق در مجله Microsystems & Nanoengineering منتشر شد هاست.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب