نوروز 96

چمدان هم هوشمند شد

گروهی از محققان به تازگی با استفاده از الگوریتم‌های ردیابی، چمدان رباتیک هوشمندی را عرضه کردند که قادر به رفع بیشتر نیازهای مسافران در طول سفر است.
به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛دنیای امروز دنیای تکنولوژی و استفاده از ابزارهای نوین است. با پیشرفت علم و افزایش آگاهی و دانش، بشر هر روزه به پدیده های جالب و اختراعات تازه می رسد تا باری را از دوش هم نوعان خود برداشته و انجام فعالیت ها بخصوص کارهای روزانه را تسهیل بخشد.

شاید موبایل و رایانه جزو اولین پدیده هایی بودند که انسان را به دنیای پیشرفته امروز متمایل ساختند و باعث تشویق و شکوفایی استعدادها در طراحی لوازم الکترونیکی شدند. رایانه، موبایل، تبلت، دستبندهای هوشمند، رباتهای مختلف و حتی نرم افزارهای نوظهور همچون تلگرام و اینستاگرام همه و همه ساخته دست بشر و درکنار مضراتشان (مثل مجازی شدن کار و زندگی) تسهیل کننده امور هستند.

در دنیای رقابتی امروز پژوهشگران و نخبگان هر کشور از جمله ایران در پی اختراعات و کشف دنیای جدید هستند به گونه‌ای که هزینه های سنگین و زمان های طلایی زندگی خود را برای آن فدا و بدون هیچ چشمداشتی با فکر پیشرفت و سازندگی زندگی خود و هموطنانشان تلاش می کنند.

یکی از این نمونه تلاش ها و اختراعات، طراحی نخستین چمدان هوشمند جهان توسط حمید عنبری، محسن بنی‌جمالی، مجتبی کریمی و ادوین بابایانس است که توانست جایزه نخست بخش رباتیک خدماتی رقابت جهانی استارت‌آپ تجهیزات خودکار مونیخ را در سال 2016 کسب کند.

ساخت این چمدان میلیونی هزینه می برد

گروهی از محققان پارک فناوری پردیس به تازگی با استفاده از الگوریتم‌های ردیابی، چمدان رباتیک هوشمندی را عرضه کرده اند که علاوه بر شناسایی صاحب خود،  بسیاری از نیازهای مسافران را در سفر برطرف می کند.

حمید عنبری مدیر یکی از گروه‌های تحقیقاتی پارک فناوری پردیس در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: طراحی و ساخت چمدان هوشمند رباتیک Olive از اواخر تابستان و اوایل پاییز سال گذشته شروع و بعد از گذشت شش ماه و صرف هزینه 30 میلیون تومان محصول نهایی حاصل شد. هزینه این پروژه کاملا به صورت شخصی و از منبع درآمد اعضای تیم، تامین و پرداخت شده است.

به گفته عنبری طرح اولیه و اصلی کار با وی و درنظرگرفتن قابلیت ها و انجام پروژه بصورت تیمی بوده است. 

سوار چمدانتان شوید 

وی با اشاره به دو بخش حرکتی و دیجیتالی کنترلی، بعنوان دو خاصیت این چمدان عنوان کرد: بخش حرکتی، امکان حرکت متعادل را برای این چمدان فراهم می‌کند که بر روی 2 چرخ به شکل مشابه فناوری Segway (دوچرخه الکتریکی خودتراز) حرکت کرده و می‌تواند به یک سیستم نقلیه برای جابجایی صاحبش تبدیل شود. قابلیت دیجیتالی این چمدان نیز شامل فناوری3D Vision است که باعث می‌شود این چمدان صاحب خود را ببیند و بر اساس اسکلت و حالت روحی فرد، او را در میان جمعیت تشخیص دهد.

عنبری افزود: شناسایی کاربر توسط چمدان با ترکیب دو شیوه 3D Vision و نرم افزار تلفن همراه انجام می‌شود.

وی در مورد امکانات دیجیتالی این چمدان هوشمند یادآور شد: این امکانات شامل یک نرم‌افزار اختصاصی به شکل نرم افزار موبایل است که از طریق آن می‌توان چمدان را بصورت دیجیتالی قفل کرد. چمدان Olive به فناوریNFC مجهز است که نیاز به کلید را برای باز کردن قفل از بین می‌برد. 

از سوی دیگر، این نرم‌افزار می‌تواند موقعیت چمدان را در بخش بار یا مناطق دیگر فرودگاه و خیابان تشخیص دهد و این امکان را می دهد تا چمدان مفقود نشده و اگر از روی حالات فردی ضعیف عمل کرد به وسیله موبایل ضریب خطای آن کاهش یابد.

دیگر نگران اضافه بار در فرودگاه نباشید

این محقق با اشاره به گم شدن سالانه نزدیک به 20 میلیون چمدان در جهان بیان کرد: قابلیت موجود در این ربات موجب می‌شود که همیشه صاحب چمدان از موقعیت آن آگاه شود.

همچنین وی برطرف شدن موضوع اضافه بار در فرودگاهها را از دیگر قابلیت‌های این چمدان هوشمند نام برد و ادامه داد: نرم‌افزار همراه این ربات مساله اضافه بار را حل کرده، به این صورت که میزان بار استاندارد چمدان در فرودگاه 24 کیلوگرم است و نمایش اطلاعات بر روی تلفن همراه به کاربر اجازه می‌دهد اشیای اضافی را از داخل آن بردارد.

 گفتنی است این چمدان قابلیت اتصال تلفن همراه و سایر وسایل الکترونیکی را برای شارژ دارد و از این منظر صاحب خود را بی نیاز می کند.

وام

منبع :