به شهر ما بیایید - پل لاتیدان

برای دیدن طویل‌ترین پل ایران باید به جنوب ایران و استان هرمزگان سفر کنید.

به شهر ما بیایید - پل لاتیدان

برای دیدن طویل‌ترین پل ایران باید به جنوب ایران و استان هرمزگان سفر کنید. در 50 کیلومتری غرب بندرعباس روی رود «کول» پلی بسیار بلند و طویل ساخته شده است که برای تجسم اندازه‌ی آن کافی است بدانید طول پل لاتیدان چیزی حدود سه برابر سی و سه پل اصفهان است.

رودخانه‌ی کول از رودهای پرآب منطقه بوده و در محل پل دارای بستر عریض و طغیان‌های فصلی است. در زمان شاه‌عباس اول و در جریان احداث جاده‌ی کاروان‌رو، پلی طولانی روی این رود ساخته شده و نقش مؤثری در نقل و انتقال نیرو و تدارکات برای بازپس‌گیری منطقه‌ی خلیج فارس از پرتغالی‌ها داشته است.

به شهر ما بیایید - پل لاتیدان


پل لاتیدان در زمان آبادانی بیش از هزار متر طول داشته و متشکل از سه قسمت شرقی، غربی و دیواره‌ی سدی بین آن دو بوده است. امروزه از قسمت شرقی حدود 270 متر و از قسمت غربی ویرانه‌ای 147 متر باقی مانده است، ولی از دیواره‌ی سد (چون در معرض جریان اصلی رودخانه قرار داشته)، آثار زیادی بر جای نمانده است.

به شهر ما بیایید - پل لاتیدان


مصالح به‌کاررفته در ساخت این پل، سنگ‌های تراش‌نخورده و ناهمسان است که توسط ملات به یکدیگر متصل شده‌اند. سطح گذر پل لاتیدان را با سنگ‌های مسطح فرش کرده و لابه‌لای آن‌ها را با ملات پر کرده بوده‌اند. پل رود کول با توجه به بستر رسوبی و غیر مستحکم رودخانه، فاقد یک شالوده‌ی مستحکم و یکپارچه است و ظاهراً حتی بستر رودخانه در این محل برای جلوگیری از شسته شدن بنیان پایه‌ها، سنگ‌فرش نشده و پی‌ها هر کدام به طور مستقل روی بستر رسوبی رودخانه نهاده شده است. پل تاریخی لاتیدان در فهرست آثار ملی کشورمان نیز به ثبت رسیده است.

به شهر ما بیایید - پل لاتیدان


پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب