مونتاژ تلسکوپ ماژولار در فضا به کمک ربات‌ها

محققان قصد دارند تا با استفاده از گروهی ربات، تلسکوپ‌های ماژولار بزرگی را بسازند تا به ستاره‌شناسان بر روی زمین برای تماشای همه چیز در فضای تاریک کمک کنند.

مونتاژ تلسکوپ ماژولار در فضا به کمک ربات‌ها

به گزارش ایسنا به نقل از زی‌نیوز، نیکولا لی و همکارانش از موسسه فناوری کالیفرنیا و آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا یک طرح را برای ساخت تلسکوپ فضایی ماژولار به کمک رباتها ارائه کردند.

این طراحی  که برای مونتاژ رباتیک فضایی  یک تلسکوپ فضایی ماژولار مهندسی شده، در درجه اول بر روی یک سیستم رباتیک برای انجام وظایفی متمرکز شده که در آن خستگی فضانوردان یک مشکل بزرگ قلمداد می‌شود.

تلسکوپ‌های زمینی توسط اثرات جوی تحت تاثیر قرار گرفته و به دلیل محل ثابت خود بر روی زمین محدود هستند. از طرفی تلسکوپ‌های فضایی این معایب را ندارند، اما محدودیت‌های دیگر، مانند حجم راه‌اندازی و جرم را دارا هستند.

طراحی یک تلسکوپ فضایی ماژولار که بر محدودیت‌های حجم و جرم  غلبه کند اجازه راه‌اندازی تدریجی این تلسکوپ‌ها را داده و  امکان طراحی و استقرار تلسکوپ‌های فضایی بسیار بزرگ را نیز فراهم می‌کند. از ویژگی های اصلی این معماری، یک آینه است که با ساختار ماژولار ساخته شده است. معماری این سیستم بسته به اندازه تلسکوپ‌ها مقیاس پذیر بوده به طرح‌های نوری خاص محدود نمی‌شود.

قابلیت مونتاژ یک تلسکوپ فضایی ماژولار دارای برنامه های کاربردی بالقوه  دیگر نیز است. به عنوان مثال، ستاره‌شناسان چندین دهه از تلسکوپ‌های بزرگ زمینی استفاده کرده و به عملکرد آن عادت کرده‌اند و تلسکوپ فضایی هابل نشان داده است که می‌تواند عملکرد خوبی در فضا داشته باشد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب