آزمایش دی‌.ان‌.ای میکروب‌ها در فضا برای نخستین بار

کپسول دراگون اسپیس‌ایکس این هفته به ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال خواهد شد و در میان 2223 کیلوگرم محموله خود، یک دستگاه ترتیب‌سنج دی‌.ان‌.ای را نیز انتقال خواهد داد

آزمایش دی‌.ان‌.ای میکروب‌ها در فضا برای نخستین بار

به گزارش ایسنا و به نقل از رویترز، این ترتیب‌سنج بیومولکولی موسوم به "مینیون" (minION) به فضانوردان اجازه خواهد داد تا حین اقامت طولانی مدتشان در فضا، سلامت خود را ارزیابی کرده و استراتژی‌های درمانی را شناسایی کنند.

کیت رابینز، فضانورد تازه‌وارد ایستگاه فضایی که یک محقق میکروب‌شناس نیز هست،‌ تلاش خواهد کرد تا نخستین آزمایش تعیین توالی دی‌.ان‌.ای را با یک دستگاه کوچک در مدار انجام دهد. این ترتیب‌سنج دی‌.ان‌.ای در شناسایی و بررسی ویژگی‌های ویروس‌های مختلف بسیار سودمند خواهد بود و همچنین نظم اجزای سازنده شیمیایی یک رشته دی‌.ان‌.ای را آشکار خواهد کرد.

رابینز قرار است آزمایشات کنترل شده‌ای را بر روی ترکیبی از یک باکتری،‌ یک ویروس شایع و سلول‌های موش انجام دهد که همگی آن‌ها در حال حاضر چندین بار تعیین توالی شده و برای آزمایش در محیط بسته ایستگاه فضایی، ایمن هستند. وی این نمونه‌ها را توسط مینیون آزمایش خواهد کرد.

هدف از انجام این آزمایشات، اثبات سودمند بودن این فناوری برای درک میکروب‌های درون آزمایشگاه مداری، اسکن تغییرات ژنتیکی فضانوردان و تشخیص بیماری آن‌ها در سفرهای فضایی طولانی مدت و آزمایش نمونه‌های مریخ و مناطق دیگر در ماموریت‌های آینده به منظور شناسایی نشانه‌های حیات مبتنی بر دی‌.ان‌.ای است.

از آنجایی که فناوری در فضا از عملکرد متفاوتی با زمین برخوردار است، نخستین گام دانشمندان، تعیین عملکرد مناسب آن در میکروگرانش است.

دستگاه مینیون تقریبا به اندازه نصف یک گوشی هوشمند بوده و بطور کلی دارای عملکرد متفاوتی با سایر دستگاه‌های ترتیب‌سنج است. در بیشتر ترتیب‌سنج‌ها، دانشمندان یک نمونه را درون دستگاه قرار داده و پس از 24 تا 48 ساعت، آن را متوقف می‌کنند تا نتایج را دسترسی کنند. این در حالیست که ترتیب‌سنج ایستگاه فضایی حین کار به نمایش تحلیل‌ها خواهد پرداخت.

این نخستین استفاده از یک دستگاه ترتیب‌سنج ژنتیکی در فضا است. در حال حاضر، نمونه‌های آزمایشات فضایی برای بررسی بیشتر باید در ایستگاه منجمد شده و به زمین ارسال شوند.

آزمایش این دستگاه در فضا همچنین راه را برای استفاده از آن در مناطق دورافتاده و فاقد منابع انرژی در زمین هموار خواهد کرد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب