درمان آسیب‌های تاندون با ژن درمانی

محققان موفق به شناسایی ژنی شده اند که نقش مهمی در توسعه تاندون‌ها در سال‌های اولیه زندگی ایفا می‌کند و احتمال می‌دهند که قادر به درمان بافت‌های آسیب دیده است.

درمان آسیب‌های تاندون با ژن درمانیبه گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از مدیکال اکسپرس، محققان ژاپنی موفق به شناسایی ژنی به نام MKX شده اند که در طول شکل گیری جنین فعال می شود. مطالعات حیوانی نشان می دهد این ژن در افراد بالغ نیز وجود دارد و سبب تقویت و سلامت تاندون ها می شود.

این مطالعه نشان می دهد فقدان این ژن منجر به حالتی می شود که بافت تاندون توده های استخوانی تولید می کند و بیمار از انجام بسیاری فعالیت های عادی ناتوان می شود. از طرفی این ژن مسئول درک فشار های مکانیکی است و پاسخ آن منجر به تقویت تاندون ها می شود. زمانی که تاندون ها کشیده می شوند، فاکتور رونویسی ژن MKX با تولید بیشتر سلول هایی به نام تنوسایت به این کشش پاسخ می دهند و سبب نگه داری رشته های تاندون می شوند.

مطالعات نشان می دهد ژن درمانی با هدف تاثیر روی ژن Mkx، قادر به درمان آسیب های وارده به تاندون است. همچنین محققان با استفاده از یک ابزار جدید ویرایش ژن به نام CRISPR/Cas9 قادر به ویرایش و اصلاح ژن Mkx در موش های آزمایشگاهی شده اند که دستاورد بزرگی محسوب می شود؛ چرا که ویرایش سلول های بنیادی جنین موش فرآیند دشواری است.

تاندون مجموعه ای از کلاژن و رشته های الاستین و رابط بین عضله و استخوان است. آسیب تاندون یک عارضه جدی به ویژه در ورزشکاران است.

نتایج این تحقیقات در Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب