مسعود جعفری : تحلیل درس شیمی ریاضی کنکور95

بررسی رویکردهای جدید کنکور امسالالف)بررسی رویکردهای جدید کنکور امسال:

سؤالات کنکور ریاضی، مطابق روال دو سال اخیر کنکور ریاضی، دارای 18 سؤال محاسباتی بود. البته در مقایسه با سال 94، سطح علمی سؤال‌های محاسباتی امسال، پایین‌تر بود و چند مسأله، به راحتی و با یک محاسبه ، دانش‌آموز را به گزینه‌ی درست می‌رساندند. البته یکی از سؤال‌ها (سؤال شماره‌ی 214) دارای محاسبات پیچیده‌ای بود و دانش‌آموزان، فقط با استفاده از روش های تقریب زدن، می‌توانستند به جواب برسند. عددهای این سؤال، قابل ساده کردن نبودند و همین مورد، باعث سختی محاسبات می‌شد.

شاید مهم‌ترین ویژگی سؤال‌های کنکور امسال رشته‌ی ریاضی، افزایش چشمگیر سؤال‌های شمارشی بود. همان‌طور که در جدول ادامه‌ی همین مطلب هم ملاحظه خواهید کرد، تعداد سؤال‌های شمارشی امسال، 8 سؤال بود، این در حالی است که در سال گذشته که برای نخستین بار، این تیپ از سؤال‌ها در سؤال‌های کنکور استفاده شدند، در کنکور ریاضی فقط 2 سؤال شمارشی داشتیم. (توجه کنید که ما سؤال‌هایی که با جمله‌ی «کدام موارد از مطالب زیر، درست‌اند؟» شروع می‌شوند را هم جزو سؤال‌های شمارشی در نظر گرفته‌ایم).

شاید بپرسید، این سؤال‌های شمارشی جایگزین کدام نوع از سؤال‌ها شده‌اند؟ در پاسخ باید گفت که سؤال‌های شمارشی، جایگزین سؤال‌هایی که با جمله‌های «کدام مطلب درست است؟» و هم‌چنین «کدام مطلب نادرست است؟» شده‌اند. تفاوت سؤال‌های شمارشی با این نوع سؤال‌ها این است که برای حل سؤال‌های شمارشی، دانش‌آموز باید توانایی این را داشته باشد که همه‌ی عبارت‌ها را به خوبی تحلیل کند و دیگر نمی‌تواند با دانستن نکته‌ی یکی از گزینه‌ها، سؤال را به درستی حل کند.

با توجه به توضیحی که داده شد می‌توانیم نتیجه بگیریم که کنکور سال 95، از لحاظ سؤال‌های مفهومی، دشوارتر از کنکور سال 94 بوده است.

شایان ذکر است که در آزمون جامع سوم قلم‌چی که یک هفته قبل از کنکور سراسری برگزار شد، از 7 سؤال شمارشی استفاده شده بود که می‌توانست به دانش‌آموزانی که در این آزمون شرکت کرده‌اند، دید مناسبی از نوع سؤال‌های کنکور سراسری بدهد.

ب)بررسی سطح دشواری سوال ها:

در قسمت قبل بیان کردیم که در سؤال‌های محاسباتی، سؤال‌های کنکور امسال، نسبت به سال گذشته، متعادل‌تر بود، اما در قسمت سؤال‌های غیرمحاسباتی، به دلیل افزایش سؤال‌های شمارشی، سؤال‌ها نسبت به سال گذشته دشوارتر بودند. از این‌رو می‌توانیم جمع‌بندی کنیم که سطح دشواری کنکور امسال، در حد کنکور سال گذشته بود.

به این نکته‌ی مهم توجه کنید که در سه سال اخیر کنکور، تعداد سؤال‌های محاسباتی تقریباً ثابت بوده است. (18 سؤال از 35 سؤال) ، بنابراین توصیه‌ی ما به دانش‌آموزان، دبیرها و مشاورهای گرامی این است که روی سؤال‌های محاسباتی تمرکز بیش‌تری داشته باشند و انواع مختلف و تعداد زیادی از این نوع سؤال‌ها را در طول سال تحصیلی، تمرین کنند تا تسلط کافی را کسب کنند.

اگر بخواهیم به سطح دشواری سئوالات اشاره کنیم می‌توانیم از جدول زیر استفاده کنیم.

سطح دشواری

ساده

متوسط

دشوار

بسیار دشوار

تعداد سئوالات

5

14

13

3

ملاحظه می‌کنید که 19 سؤال، دارای سطح دشواری آسان و متوسط بودند، بنابراین کسب درصد حدود 45 درصد در این آزمون، کار دشواری نبود.

پ)بررسی استاندارد بودن زمان برای پاسخگویی مناسب به سوال ها:

به دلیل تعداد زیاد سؤال‌های محاسباتی و وجود حداقل یک سؤال که دارای محاسبات پیچیده‌ای بود، زمان مناسب برای پاسخ‌گویی با کیفیت به این 35 سؤال، بیش‌تر از 35 دقیقه بود، ولی توجه داشته باشید که سال گذشته هم ما در رشته‌ی ریاضی درصد 100 نداشتیم. بنابراین برای این‌که دانش‌آموزان درصد بالاتری را کسب می‌کردند، ابتدا باید سؤال‌های مفهومی و هم‌چنین سؤال‌های محاسباتی