ناسا یک تلسکوپ برای پژوهش‌های ارزان ساخت

یک تیم از دانشمندان ناسا در حال توسعه یک تلسکوپ بسیار سبک وزن و کم هزینه و به اندازه کافی کوچک برای داخل ماهواره کیوب ست هستند.

ناسا یک تلسکوپ برای پژوهش‌های ارزان ساخت

به گزارش ایسنا به نقل از اسپیس، این ماهواره‌های کوچک برای انجام پژوهش‌های ارزان قیمت به آژانس فضایی آمریکا کمک می‌کنند.

ناسا با ایجاد یک تلسکوپ کوچک حساس به باندهای طول موج ماوراء بنفش، مرئی و مادون قرمز که می‌تواند در داخل یک ماهواره کیوب ست جای بگیرد، قادر به اکتشافات فضایی با روش ارزان قیمت خواهند بود.

بدیهی است که کیفیت تصاویری که توسط این تلسکوپ فضایی ارسال می‌شود با عکس‌های گرفته شده توسط تلسکوپ هابل و یا تلسکوپ‌های زمینی بسیار بزرگ قابل مقایسه نیست با این حال این تیم می‌گوید که این ابزار اکتشافی بزرگ برای بررسی سریع مورد استفاده است و می‌تواند به انجام ماموریت‌های بزرگ‌تر منجر شود.

این تلسکوپ همچنین به احتمال زیاد یکی از اولین دستگاههایی است که در طراحی آن از آینه‌هایی با جنس نانولوله‌های کربنی استفاده شده است.
دیگر آینه‌های مخصوص تلسکوپ از جنس آلومینیوم یا شیشه ساخته شده، اما این تیم با استفاده از نانولوله‌های کربنی که در یک رزین اپوکسی تعبیه شده بود این آیینه‌ها را ایجاد کردند.

از آنجا که نانو لوله‌های کربنی فوق العاده قوی هستند، این آینه‌ها جنس بسیار قوی و محکمی داشته و یک رسانای کارآمد گرما محسوب می‌شود.

همچنین این آیینه‌ها نیازی به پرداخت شدن که یک فرآیند وقت گیر است ندارند و همین امر سبب کاهش هزینه‌ها خواهد شد.

این آینه‌های یک تکنولوژی جدید هستند که پیش از استفاده در فضا نیازمند آزمایش‌های مکرر هستند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب