عرضه مکمل‌های غذایی فقط در داروخانه‌ها مجاز است

دبیر انجمن داروسازان ایران گفت : همان طور که از سوی وزارت بهداشت تأکید شده و بر اساس بخشنامه سازمان غذا و دارو، عرضه مکمل‌های غذایی فقط در داروخانه‌های سراسر کشور مجاز است.

عرضه مکمل‌های غذایی فقط در داروخانه‌ها مجاز استمهدی سجادی دبیر انجمن داروسازان ایران در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به این که موضوع تقلب و قاچاق در خصوص مکمل‌های غذایی یکی از مشکلات شایع در عرصه جهانی تولید و پخش این فرآورده‌هاست اذعان داشت : متاسفانه بازار ایران نیز به این مشکل مبتلا شده است.

وی با اشاره به قاچاق مکمل‌های غذایی به دلیل وجود کارگاه‌های متعدد زیر پله‌ای در کشورهای همسایه و شیوع تولید غیر قانونی آن افزود : این موضوع از اهمیت خاصی برخوردار است و به همین دلیل وزارت بهداشت، بحث واردات، تولید و عرضه آن‌ها را به دقت دنبال می‌کند.

وی در خصوص عوارض استفاده از مکمل های قاچاق و تقلبی تصریح کرد :مکمل‌های غذایی وارداتی و تولید داخل جهت مصرف باید دارای استانداردهای مناسب بوده و انحراف از این استانداردها می‌تواند موجب بروز عوارض و آسیب‌های جدی به مصرف‌کنندگان شود.

 سجادی ادامه داد: عموم مکمل‌های غذایی که به‌صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند، فرآورده‌هایی هستند که نتوانسته‌اند حداقل‌های استاندارد و تأییدیه‌های بین‌المللی را اخذ کنند.

دبیر انجمن داروسازان ایران خالص نبودن مواد موثره یا اضافه کردن ماده ناخالص به همراه ماده موثره را یکی از انواع تقلبات در مکمل های غذایی قاچاق عنوان کرد و گفت : کیفیت نداشتن ماده مؤثره که باعث افت مقدار ماده مؤثره در طول زمان پایداری محصول می‌شود، می‌تواند یکی از انواع تقلبات در مکمل‌های غذایی قاچاق باشد.

وی افزود : تطابق نداشتن ماده مؤثره با برچسب روی فرآورده، تولید فرآورده در شرایط غیراستاندارد

و مغایر با اصول GLP و استفاده از برچسب برندهای معتبر و معروف بر روی فرآورده‌ها نیز از جمله سایر انواع تقلب در این حوزه است.

به گفته وی آلودگی به مواد پاتوژن میکروب‌ها که باعث تجزیه مواد مؤثره می‌شود و احتمال ایجاد بیماری یا صدمه جسمی در صورت استفاده را  به دنبال خواهد داشت، در برخی موارد مشاهده می‌شود.

سجادی به وجود مواد سمی در مکمل های تقلبی و قاچاق اشاره کرد و بیان داشت :وجود مواد سمی یا باقیمانده حشرات به همراه مواد مؤثره (در خصوص فراورده‌های گیاهی) و همچنین جدید بودن فراورده و فقدان اطلاعات کافی به جهت سالم و ایمن بودن مصرف آن از نظر ایجاد بیماری یا آسیب‌دیدگی نیز در خصوص مکمل‌های قاچاق مطرح است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب