ساخت چرخ و فلک بوها برای تست بویایی کودکان

یک شرکت فناور کشورمان توانسته است با همکاری جمعی از متخصصان دانشگاهی، تجهیزات تشخیص و درمان اختلالات بویایی، در ابعاد وسیع تولید و تجاری سازی کند.

ساخت چرخ و فلک بوها برای تست بویایی کودکان

به گزارش خبرگزاری مهر، صفا طاهرخانی، مدیرعامل این شرکت با بیان این‌که این تجهیزات فناور، با همکاری یک تیم متخصص دانشگاهی و برای نخستین بار در کشور تولید می‌شوند، اظهار کرد: انواع تست‌های بویایی تولید‌شده در این شرکت، توسط گروه مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر طراحی شده و سپس مراحل استانداردسازی و اعتباربخشی آنها با همکاری اساتید صاحب نظر گروه‌های مختلف علوم پزشکی از جمله، گوش و حلق و بینی، مغز و اعصاب، پزشکی قانونی، طب کار و بهداشت حرفه‌ای، طب کودکان و طب سالمندی در دانشگاه‌های معتبر علوم پزشکی انجام شده‌است.

این فعال فناور گفت: تمام محصولات این شرکت دارای گواهینامه‌های ثبت اختراع و پروانه ساخت وزارت بهداشت و درمان هستند و تست بویایی ویژه پزشکی قانونی به عنوان روش جدید در تشخیص تمارض، مراحل ثبت اختراع در کشور امریکا را طی کرده است.

طاهرخانی، تست کامل بویایی را یکی از محصولات صباتجهیز سبلان عنوان کرد و گفت: آزمون تشخیص بویایی ایران به عنوان اولین روش استاندارد ارزیابی حس بویایی به صورت کمّی در ایران است که به صورت یک کیت حاوی ۲۴ نوع بوی مختلف در هشت دسته­‌ی عطری، میوه‌­ای، نعنایی، تند، شیرین، ترش، چوبی و زننده توبید شده است و  با استفاده از آن می‌توان توانایی افراد در افتراق بوهای مختلف را ارزیابی کرد.

وی توضیح داد: نتیجه‌ی تست به صورت یک عدد از صفر تا ۲۴ گزارش می­‌شود و عملکرد حس بویایی را در محدوده نرموسمی، آنوسمی، هیپوسمی (میکروسمی) شدید و خفیف مشخص می‌کند.

این فعال فناور با اشاره به تست آستانه بویایی، به عنوان یکی دیگر از محصولات تولید شده گفت: این محصول فناور، شامل یک سری محلول فنیل بوتیل الکل با غلظت‌‌های مختلف است و می‌تواند حد آستانه‌ی بویایی افراد (کم‌ترین غلظتی از بو که فرد می‌تواند شناسایی کند) تعیین کند. همچنین اختلالات هایپوسمی و هایپروسمی را تشخیص می‌دهد.

طاهرخانی، چرخ و فلک بوها برای تست بویایی کودکان را یکی دیگر از محصولات این شرکت برشمرد و افزود: این تست بویایی بسیار ساده به صورت بازی طراحی شده است.

وی گفت: در این تست ۹ بوی استاندارد قرار داده شده‌ و در کنار هر یک از آنها، چهار گزینه به صورت مصور وجود دارد. از کودک خواسته می‌شود که پس از بو کشیدن هر یک از بوها، بر اساس بویی که تشخیص داده، یکی از چهار گزینه‌ی مجاور آن را انتخاب کند.

وی تست های ویژه پزشکی قانونی و کیت‌های تشخیص و درمان اختلالات بویایی را از دیگر محصولات صباتجهیز سبلان نام برد  و گفت: در حال حاضر این شرکت تمرکز خود را در بخش تحقیق و توسعه بر روی مواد زیستی و تجهیزات پیشرفته پزشکی قرار داده‌است تا با ارائه‌ی راهکارهای نوین تشخیص و درمان، در ارتقای سطح سلامت و بهبود کیفیت زندگی مردم نقش مؤثری داشته‌باشد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب