بالشت ضد خروپف طراحی شد

توسط محققان واحد علوم تحقیقات بالشتی برای درمان خروپف طراحی شد که با تغییر زاویه سر بیمار موجب قطع خروپف در فرد می‌شود.

بالشت ضد خروپف طراحی شد

به گزارش خبرگزاری مهر، نادر جعفرنیا دابانلو دانشجوی واحد علوم تحقیقات گفت: خروپف اساسا صدای ناهنجاری است که بر اثر اختلال در تنفس هنگام خواب بوجود می آید. خروپوف موضوعی تقریبا شایع در میان مردم است و امری نا خوشایند به حساب می آید.

وی افزود: موارد حاد خروپف «آپنه تنفسی» نامیده می شود که در برخی موارد حتی موجب مرگ افراد شده است.

این پژوهشگر تاکید کرد: هنگام خواب جاذبه برای فشار آوردن روی تمام بافت های بدن عمل می کند اما بافت های گلو نسبتا نرم و شل هستند بنابراین جاذبه سقف دهان، زبان کوچک و زبان را به سمت عقب فشار می دهد، این مسئله راه هوایی را تنگ تر می کند در نتیجه ایجاد تلاطم در جریان هوا، ارتعاش کام و زبان کوچک، خروپف را به وجود خواهد آورد.

جعفرنیا با بیان اینکه اگر فردی که دچار خروپف است، در هنگام خواب تغییر مکانی داده شود بافت های فرد بیمار از حالت استراحت خارج شده و خروپف شخص قطع می شود، ادامه داد: بالشت ضد خروپوف طراحی شده در واحد علوم و تحقیقات با تغییر زاویه سر بیمار راه تنفس وی را باز کرده و مانع از خروپف او می شود.

وی اضافه کرد: این شیوه هیچ گونه ضرری نداشته و خود بیمار نیز بدون اینکه از خواب بیدار شود دیگر خروپف نمی کند. در واقع این بالش به جای دادن پالس الکتریکی یا امواج مغناطیسی به فرد، به روش سنتی زاویه سر فرد بیمار را به نحوی عوض می کند تا راه هوایی برای تنفس او باز شده و دیگر خروپف نکند.

عضو هیأت علمی واحد علوم و تحقیقات با بیان اینکه بالشت ضد خروپف در سه مرحله تشخیص صدا، پردازش آن و اعمال تغییرات روی بالشت عمل می کند، گفت: بخش تشخیص صدا شامل میکروفون و تقویت کننده است. در این بخش صدای محیط ضبط شده و به  واحد پردازش ارسال می شود که در آنجا مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد.

جعفرنیا دابانلو خاطرنشان کرد: پس از آنالیز صدا در بخش پردازش، صدای خروپف تشخیص داده شده و فرمان برای ایجاد تغییر زاویه در بالشت هم سو با شرایط فیزیولوژیکی بدن شخص بیمار ارسال می شود. این فرآیند تا زمانی که شخص خروپف می کند، ادامه می یابد.

این تحقیق توسط محمدرضا غلامی و مرصاد مقصودی از دانشجویان واحد علوم تحقیقات به راهنمایی نادر جعفرنیا دابانلو انجام شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب