تشخیص مالاریا با استفاده از نانوذرات

محققان با استفاده از ترکیب نانوذرات و آنتی بادی موفق به ساخت ابزاری برای شناسایی مالاریا شدند که نقش کلیدی در ارائه روش‌های ارزان و دقیق برای شناسایی این بیماری دارد.

تشخیص مالاریا با استفاده از نانوذراتبه گزارش روز سه شنبه ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، چان هوی و همکارانش از دانشگاه تگزاس موفق به ارائه نانوذراتی شدند که می تواند مالاریا را به سرعت شناسایی کند. آن ها کیت تشخیص طبی ساختند که به راحتی فرد سالم از بیمار را تفکیک می کند.در این کیت که با استفاده از بزاق دهان می تواند فرآیند شناسایی را انجام دهد ژنراتورهای مغناطیسی استفاده شده است.

این گروه تحقیقاتی روی استفاده از نانوذرات برای به دام اندازی زیست مواد تحقیق می کنند. کیم، دانشجوی پسادکتری هو، پیش از این روی استفاده از نانوذرات در جمع آوری اطلاعات، رهاسازی مواد شیمیایی و مدیریت آب در تولید نفت کار کرده است.

کیم معتقد است، نانوذراتی که قابلیت استفاده در حوزه های مختلف را دارا هستند می توانند در پزشکی نیز استفاده شوند. این نانوذرات مساحت سطحی بالایی داشته و بسیار فعال هستند. بنابراین، قابلیت استفاده در بخش نفت، الکترونیک و پزشکی را دارا هستند.

هو می گوید: « روش های فعلی مبتنی بر نمونه خون بیمار هستند و از آنجایی که بسیاری از مردم در محیط های آلوده زندگی می کنند، احتمال بروز خطا در فرآیند وجود دارد.»

به همین دلیل محققان از بزاق برای این کار استفاده کردند. این گروه تحقیقاتی از سه نوع نانوذرات برای ساخت این کیت تشخیصی استفاده کردند که برای سه کار مورد استفاده قرار می گیرد: وارد آوردن فشار از طریق مغناطیس، گرم کردن و حسگری از راه دور.

این نانوذرات با استفاده از آنتی بادی مالاریا پوشش داده شده است. درصورت وجود زیست مولکول های مربوط به مالاریا، جذب نانوذرات می شوند. سپس محققان با استفاده از روش هایپرترمیا اقدام به گرم کردن نمونه می کنند. با این کار، آنتی ژن ها رشد کرده و در قدم بعد با استفاده از مغناطیس قابل شناسایی می شوند. با استفاده از یک ژنراتور، میدان مغناطیسی تولید شده که از آن برای تشخیص بیماری استفاده می شود. میدان مغناطیسی موجب خارج شدن ذرات آنتی ژن از درون بزاق می شود.

اگر مالاریا وجود نداشته باشد، نانوذرات به هم نمی چسبند و با مغناطیس از بزاق خارج می شوند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب