ساخت لنزهای ارزان قیمت حاوی نانوپوشش

محققان دانشگاه هاروارد موفق به ساخت لنز نازکی شدند که روی سطح آن آرایه‌های نانومقیاس از اکسید تیتانیوم قرار دارد.به گزارش روز سه شنبه ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو،محققان دانشگاه هاروارد موفق به ساخت لنزی شدند که حاوی آرایه هایی از جنس مژه های اکسید تیتانیوم است. این لایه روی بستری از جنس شیشه قرار گرفته است. این گروه یافته خود را به صورت پتنتی به ثبت رسانده است. بخشی از فرآیند این لنز که به metasurface شهرت یافته در نشریه Science به چاپ رسیده است.

پژوهشگران معتقداند که این لنزها می توانند جایگزین لنزهای رایج در بازار شوند و در لنزهای چشمی و دیدبانی مورد استفاده قرار گیرند. لنزهای فعلی با استفاده از ماشین کاری تراشیده شده تا به شکل مورد نظر در آید.

این گروه در مقاله خود از این لنز به عنوان لنز ایستا یاد کردند، اما پروفسور فردیکو کاپاسو از محققان این پروژه در گفتگویی به نشریه OT گفت، آن ها روی ساخت فناوری لنز تغییرپذیر کار می کنند.

کاپاسو می گوید: «همین که ما این نسل جدید لنزها را ساخته ایم به آن معناست که می توان از این فناوری برای ساخت لنزهایی تغییرپذیر استفاده کرد.»

یکی از شگفت انگیزترین بخش های این پروژه، استفاده از نانوساختار دی اکسیدتیتانیوم است که می تواند روی طیف وسیعی از طول موج های نور مرئی تأثیرگذار شود.

روش ساخت این لنز نیز می تواند تأثیر شگرفی روی صنعت ساخت لنز بگذارد. محققان این پروژه معتقداند که این فرآیند به زودی می تواند برای تولید انبوه لنزها استفاده شود، به طوری که هزینه ساخت این لنزها کسری از لنزهای رایج باشد.

از این فناوری می توان برای ساخت لنز میکروسکوپ و دوربین عکاسی استفاده کرد. با این حال محققان معتقداند که جذابترین پتانسیل کاربردی این فناوری در بخش اپتیک قابل پوشیدن است.

منبع :

پشتیبانی و مشاوره انتخاب رشته کنکور 96
در رشته دلخواهتان با چه رتبه ای قبول می شوید ؟
پاسخ به سوالاتی درباره انتخاب رشته دانشگاه آزاد، ظرفیت مازاد ، شهریه ها ، پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد ، نحوه چیدمان رشته ها ، رشته های بدون کنکور و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب