حذف ترکیبات رنگی از پساب‌های صنعتی به کمک نانوجاذب ها

پژوهشگر دانشگاه شهید بهشتی تهران نانوجاذبی در مقیاس آزمایشگاهی سنتز کرده است که می‌توان از آن به منظور جداسازی ترکیبات رنگی از پساب‌های صنعتی استفاده کرد.

حذف ترکیبات رنگی از پساب‌های صنعتی به کمک نانوجاذب هابه گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، بسیاری از رنگ های تجاری به دلیل داشتن ساختار پیچیده و حلالیت بالا در آب، سمی و غیرقابل تجزیه زیستی هستند؛ به همین دلیل به عنوان ترکیبات آلی خطرناک برای محیط زیست درنظرگرفته می شوند.

حذف رنگ نه تنها به دلیل حفاظت از منابع آب، بلکه به دلیل حفظ سلامتی انسان و دیگر موجودات زنده لازم و ضروری است. اگرچه روش های مختلفی برای تصفیه به کار گرفته می شوند اما برخی از آنها به دلیل هزینه بالا، کارایی ضعیف تجزیه، تولید آلودگی ثانویه و فناوری پیچیده، با محدودیت هایی مواجه هستند؛ ازاین رو، روش های جدید بر مبنای استفاده از جاذب ها شکل گرفته اند.

زینب سلحشور پژوهشگر دانشگاه شهید بهشتی تهران با اشاره به این موضوع که بیش از 100 هزار رنگ تجاری در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد که بین 10 تا 15 درصد آنها از طریق دفع فاضلاب وارد محیط زیست می شوند، گفت: هدف از انجام این طرح پژوهشی سنتز یک نانوجاذب حفره دار جدید به منظور جذب و جداسازی ترکیبات رنگی موجود در پساب صنایعی همچون صنایع رنگرزی، نساجی، کاغذ و چرم است.

وی افزود: استفاده از این نانوجاذب حفره دار موجب حذف کارآمد آلاینده های رنگی از پساب صنعتی می شود. این موضوع موجب می شود هزینه های مربوط به تهیه آب مورد نیاز این صنایع کاهش قابل توجهی داشته باشد و آب تصفیه شده به چرخه صنعت بازگردد.

این طرح در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد زینب سلحشور و با راهنمایی دکتر افسانه شهبازی از دانشگاه شهید بهشتی تهران انجام شده است.

این پایان نامه با همکاری شرکت ریسندگی و بافندگی اکرلیتاب انجام شده که تحت عنوان پایان نامه مورد نیاز صنعت به تأیید داوران ستاد ویژه توسعه فناوری نانو نیز رسیده است. آیین نامه حمایت از پایان نامه های مورد نیاز صنعت در سایت www.nano.ir/hrdc موجود است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب