اولین هدیه ارسالی از جونو به زمین رسید

جونو کاوشگر سازمان فضایی آمریکا (ناسا) اولین تصویر مشتری را به زمین ارسال کرد.

اولین هدیه ارسالی از جونو به زمین رسیدبه گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از بی بی سی، این تصویر بخش روشن سیاره به همراه سه قمر بزرگ آن Io، Europa و Ganymede را نشان می دهد. قمر چهارم مشتری یعنی Callisto در تصویر قابل مشاهده نیست.

جونو در حال حرکت روی یک قوس بزرگ است و همچنان از مشتری دور می شود؛ اما در ماه آگوست مجددا به مشتری نزدیک خواهد شد و در آن زمان است که دوربین JunoCam جونو تصاویر باکیفیت تری از مشتری عکسبرداری خواهد کرد.

در حال حاضر محققان اطمینان دارند که تجهیزات جونو با وجود تشعشعات مشتری کاملا سالم هستند.

در تصویر ارسال شده، جونو در فاصله 4.3 میلیون کیلومتری مشتری قرار دارد. هدف سفر جونو در 18 ماه آینده، کشف اسرار سیاره مشتری است.

جونو در اوت سال 2011 میلادی پرتاب شد و مسافت 1.7 میلیارد مایل را به مقصد مشتری طی کرد تا اینکه در چهارم جولای در مدار مشتری قرار گرفت. محققان اطلاعات بسیار اندکی درباره سیاره مشتری دارند. مشتری بزرگترین و مرموزترین سیاره منظومه شمسی است و با چشم غیرمسلح نیز در آسمان دیده می شود، با وجود این هنوز معلوم نیست که آیا در زیر اتمسفر طوفانی و پر از گاز این سیاره، یک هسته جامد وجود دارد یا تمام سیاره از گاز تشکیل شده است. همچنین منشاء میدان مغناطیسی بسیار شدید این سیاره مشخص نیست.

در سال 2001 میلادی دو تن از محققان دانشگاه لستر مقاله ای را منتشر کردند که در آن چرخش سریع مشتری و فوران مواد آتشفشانی از قمر Io را علت اصلی ایجاد شفق های قطبی منحصر به فرد در این سیاره معرفی کردند. این مقاله مورد توجه محققان ناسا قرار گرفت و بدین ترتیب مقدمات اجرای یک پروژه تحقیقات فضایی و پرتاب فضاپیمای جونو به فضا شکل گرفت.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب