تهیه فرمول چاشنی ایرانی مخصوص بیماران قلبی

محققان ایرانی موفق به تهیه دستور ساخت جدیدی درزمینه تهیه چاشنی خوراکی مخصوص بیماران قلبی ( بدون سدیم) شدند.

تهیه فرمول چاشنی ایرانی مخصوص بیماران قلبیبه گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از بیمارستان قلب شهید رجایی، دکتر نسیم نادری به همراه دکتر پیمان کیهان ور ، سارا طیبی حسن پور و مریم آریافر موفق به تهیه فرمولاسیون جدیدی در زمینه تهیه چاشنی خوراکی مخصوص بیماران قلبی شدند.

نسیم نادری معاون پژوهشکده قلب و عروق در این درباره گفت:ازسال 1393 به این فکر افتادیم که یک چاشنی خاص برای بیماران قلبی که از خوردن نمک معذور هستند تهیه کنیم که حس طعم غذای خوب ، بدون نمک را ایجادکند.

وی ادامه داد: هنگامی که نمک به غذای خود نمی زنیم در واقع طعم غذا را به خوبی احساس نمی کنیم؛ به خصوص بیماران نارسایی قلبی که نباید نمک مصرف کنند کیفیت زندگیشان پائین آمده و نمی توانند ازغذا لذت ببرند.

نادری ادامه داد:برآن شدیم چاشنی تهیه کنیم که سدیم یا نداشته باشد یا حداقل سدیم را داشته باشد که در مزه دار کردن غذای این بیماران مفید واقع شود.

وی گفت:با مشورت های گرفته شده از یک شرکت صنایع غذایی مطالعات تحقیقاتی خود را در قدم اول با تحقیق بر روی گیاهان و سبزیجات که منعی برای بیماران قلبی نداشته و تداخل با داروهایی مانند وارفارین ندارد شروع کردیم.

فلوشیب نارسایی و پیوند قلب افزود:حدود چهارماه به طول انجامید تا بتوانیم ازترکیب سبزیجات به چاشنی مناسب برای بیماران قلبی دست یابیم که جایگزین نمک در غذاهای آنها شود.

وی ادامه داد: توانستیم فرمول چهار نوع چاشنی خورشت، ماست و خیار، سالاد و چاشنی کباب تهیه کنیم. مزه غذا ها با استفاده ازاین نوع چاشنی ها درصورتی که نمک استفاده نشود عوض نمی شود.

نادری با اشاره به اینکه مدت یک سال برای ثبت این فرمولاسیون طول کشیده است، تاکید کرد برای ثبت این فرمول، آزمایش های مختلفی از نظر میکروبی و شیمیایی توسط یک شرکت صنایع غذایی انجام و چندین غذا با این نوع چاشنی ها به منظور تست مزه طبخ شد.

این عضو هیأت علمی بیمارستان قلب شهید رجایی یاد آور شد که هر انسان سالمی در جهت پیشگیری از بیماریهای قلبی و عروقی می تواند از این چاشنی استفاده کند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب