"جونو" نخستین تصویر از مشتری را ارسال کرد

فضاپیمای جونو نخستین تصویر خود را از زمان ورود به مدار سیاره مشتری به زمین ارسال کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپیس، این مدارگرد ناسا تصویر جدیدی را که لکه سرخ سیاره مشتری و برخی از کمربندهای ابری آن را در کنار سه قمر بزرگ اروپا، گانیمد و آیو نشان می‌دهد، توسط ابزار JunoCam ثبت کرده است.

در زمان ثبت تصویر، جونو در فاصله 4.3 میلیون کیلومتری از مشتری قرار داشته است.

به گفته ناسا، این تصویر نشان می‌دهد که جونو به سلامت از محیط سخت اطراف مشتری گذر کرده و هیچ آسیبی به ابزار آن نرسیده است.

این فضاپیمای 1.1 میلیارد دلاری در روز چهارم ژوئیه (14 تیر) پس از پنج سال سفر در میان فضای عمیق به منظومه مشتری رسید. ابزار جونو در زمان ورود آن به مدار مشتری غیرفعال بودند تا طی احتراق 35 دقیقه‌ای فضاپیما برای قرار گرفتن در مدار کمتر آسیب ببینند. این مدارگرد اکنون در حال دور شدن از سیاره به سمت دورترین بخش‌های مدار بیضوی 83 روزه آن است. جونو قرار است میدان‌های مغناطیسی و گرانشی مشتری را به همراه ترکیبات و ساختار داخلی آن بررسی کند.

به گفته ناسا، نخستین تصاویر وضوح بالا از مشتری در روز 27 اوت ثبت خواهند شد که طی آن، جونو از فاصله نزدیکی به مشتری عبور خواهد کرد.

طبق برنامه‌های کنونی، ماموریت جونو در فوریه سال 2018 به پایان خواهد رسید و سپس طی یک شیرجه مرگبار، خود را درون جو ضخیم مشتری خواهد انداخت.

منبع :

تکنولوژی زیستی از زیست شناسی چهارم تجربی
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( چهارم تجربی)
دبیر : سجاد عبیری