حذف ترکیبات رنگی از پساب با نانوساختارهای حفره‌دار!

پژوهشگران دانشگاه شهید بهشتی نانو جاذبی تولید کردند که می‌توان از آن به منظور جداسازی ترکیبات رنگی از پساب‌های صنعتی استفاده کرد.

حذف ترکیبات رنگی از پساب با نانوساختارهای حفره‌دار!

به گزارش ایسنا، بسیاری از رنگ‌های تجاری به دلیل داشتن ساختار پیچیده و حلالیت بالا در آب، سمی و غیرقابل تجزیه‌ زیستی هستند. به همین دلیل به ‌عنوان ترکیبات آلی خطرناک برای محیط ‌زیست در نظر گرفته می‌شوند.

حذف رنگ نه‌ تنها به دلیل حفاظت از منابع آب، بلکه به دلیل حفظ سلامتی انسان و دیگر موجودات زنده لازم و ضروری است. اگرچه روش‌های مختلفی برای تصفیه به کار گرفته می‌شوند، اما برخی ا آنها به دلیل هزینه‌ بالا، کارایی ضعیف تجزیه، تولید آلودگی ثانویه و فناوری پیچیده با محدودیت‌هایی مواجه‌ هستند. ازاین‌رو، روش‌های جدید بر مبنای استفاده از جاذب‌ها شکل‌گرفته‌اند.

زینب سلحشور از محققان دانشگاه شهید بهشتی از اجرای طرح تحقیقاتی در این زمینه خبر داد و گفت: بیش از 100 هزار رنگ تجاری در صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد که بین 10 تا 15 درصد آنها از طریق دفع فاضلاب وارد محیط ‌زیست می‌شود.

وی به بیان اهداف اجرای این طرح پرداخت و یادآور شد: هدف از انجام این طرح، سنتز یک نانو جاذب حفره‌دار جدید به ‌منظور جذب و جداسازی ترکیبات رنگی موجود در پساب صنایعی همچون صنایع رنگرزی، نساجی، کاغذ و چرم بوده است.

سلحشور استفاده از این نانوجاذب حفره‌دار را موجب حذف کارآمد آلاینده‌های رنگی از پساب صنعتی دانست و اضافه کرد: این موضوع موجب می‌شود هزینه‌های مربوط به تهیه‌ آب مورد نیاز این صنایع کاهش قابل ‌توجهی داشته باشد و آب تصفیه‌ شده به چرخه‌ صنعت بازگردد.

این محقق با تاکید بر این که در این طرح یک جاذب سیلیسی با ساختار متخلخل سنتز شد، خاطرنشان کرد: به‌ منظور افزایش کارایی این جاذب‌ها، به‌ وسیله‌ گروه‌های دندریمر آمینی عامل‌دار شدند.

به گفته وی، دسترسی بالا به مکان‌های فعال به دلیل نانوکانال‌های منظم و منافذ یکنواخت، افزایش کارایی با تغییر شیمی سطح، نرخ بالای اتصال آنالیت درون ساختار متخلخل به دلیل آرایش فضایی منظم کانال‌ها، ثبات بالای مکانیکی و هیدروترمال از ویژگی‌های بارز نانومتخلخل سیلیسی به شمار می‌رود.

این طرح در قالب پایان‌نامه‌ کارشناسی ارشد زینب سلحشور و با راهنمایی دکتر افسانه شهبازی از دانشگاه شهید بهشتی تهران و با همکاری یکی از شرکت‌های تولیدی انجام‌ شده که تحت عنوان پایان‌نامه‌ مورد نیاز صنعت به تأیید داوران ستاد ویژه‌ توسعه‌ فناوری نانو نیز رسیده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب