ویروس زیکا به رومانی رسید

سخنگوی وزارت بهداشت رومانی اعلام کرد: یک شهروند 27 ساله این کشور به ویروس زیکا مبتلا شده است.

ویروس زیکا به رومانی رسیدبه گزارش روز سه شنبه خبرگزاری شینهوآ از بخارست، « لورنتو کولینتینونو» اعلام کرد: پس از انجام آزمایش های تشخیصی در مورد یک شهروند این کشور، ابتلا به ویروس زیکا وی ، مورد تایید مراجع پزشکی قرار گرفت.

سخنگوی وزارت بهداشت رومانی تصریح کرد: این شهروند رومانیایی اواسط تیرماه سال جاری پس از بازگشت از جزیره «مارتینیک» در شرق دریای «کارائیب» مورد آزمایش های پزشکی قرار گرفت که نتیجه آزمایش ابتلا به ویروس زیکا، مثبت اعلام شد.

سخنگوی وزارت بهداشت رومانی تصریح کرد: موارد گزارش شده دیگری در مورد ابتلای شهروندان به ویروس زیکا نیست و می توان گفت این بیماری قابل کنترل و خطر انتقال این ویروس در کشور بسیار کم است.

پیش تر نیز یک خانم روس که به جمهوری دومینیکن سفر کرده بود، به علت ابتلا به ویروس خطرناک زیکا، تحت درمان قرار گرفت.

سازمان بهداشت جهانی فوریه گذشته گسترش بیماری زیکا را در قاره آمریکا بویژه کشورهای جنوبی آن خطرناک خواند و از این کشورها خواست تدابیر لازم را برای مقابله با این ویروس اجرا کنند.

زیکا ویروس قابل انتقال از پشه برای نخستین بار سال 1947 در اوگاندا و در گونه ای از میمون ها به نام «رزوس» از طریق یک شبکه نظارت بر تب زرد شناسایی شد، ولی اولین نمونه انسانی آن سال 1952 در این کشور و تانزانیا دیده شد و هنوز هم هیچ درمان و واکسنی برای آن وجود ندارد.

تا امروز برزیل بیشترین تدابیر مبارزه با شیوع زیکا را اتخاذ کرده و نسبت به کشورهای دیگر بیشتر با آن درگیر بوده است، زیرا بر اساس آمارها، بالغ بر یک میلیون برزیلی ها آلوده به این ویروس هستند.

شیوع ویروس زیکا در مادران باردار خطر بروز نقائص شدید مادرزادی (میکروسفالی) نوزادان و تولد کودکانی با رشد اندک مغز و جمجمه را در پی دارد و به همین دلیل بیشترین دستور منع سفر به کشورهای آلوده برای زنان در سن بارداری صادر شده است.

طبق پیش بینی سازمان جهانی بهداشت، امسال احتمال دارد بین سه تا چهار میلیون نفر در قاره آمریکا به این ویروس مبتلا شوند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب