راه‌های کنترل زیکا

مطالعات نشان می‌دهد کاهش سفر به مناطق آلوده، کنترل پشه‌ها و محافظت شخصی مهمترین راهکارهای کنترل بیماری‌های منتقل شده از پشه، به ویژه زیکا است.به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از رویترز، بر اساس گزارش محققان بیمارستان ماساچوست در بوستون، ویروس های منتقل شده از پشه به طور فزاینده ای در حوزه کاراییب و آمریکای لاتین در حال پیشرفت هستند؛ بنابراین توصیه می شود که مسافرت های تابستانی به ویژه به این مناطق محدود شود.

در صدر این بیماری ها، زیکا، تب دانگ و تب زرد و چیکونگونیا قرار دارد که هر چهار مورد توسط پشه Aedes ' آئدس ' منتقل می شوند.

تب، سردرد، قرمزی چشم ها، خارش و درد مفاصل و عضلات، مهمترین نشانه های ویروس زیکا به شمار می آیند و معمولا این نشانه ها از هر چهار بیمار، در یک تن ظاهر می شود.

تولد نوزاد مبتلا به میکروسفالی از مادر آلوده به ویروس یکی از مهمترین دغدغه های ابتلا به زیکا است.

علاوه بر محدودیت مسافرت در تابستان به ویژه برای زنان باردار، توصیه های دیگری برای کنترل ویروس ارایه شده است که عبارتند از :

-پوشیدن لباس های آستین بلند و شلوار بلند

-بستن شیشه های منزل و اتومبیل

-استفاده از پشه بند برای کالسکه کودکان

-استفاده از توری پنجره

-استفاده از حشره کش های دوستدار محیط زیست

-عدم استفاده از آب آشامیدنی موجود در مخزن های خیابانی

-عدم تماس با افراد مبتلا

-شستن مرتب دست ها

تب بالای 41 درجه سانتیگراد، سردرد شدید، درد مفاصل، عضلات و چشم ها، بثورات پوستی، استفراغ و تهوع از مهمترین علایم تب دانگ است.

بیماری چیکونگونیا منجر به درد شدید مفاصل، سردرد و تب شده و تاکنون هیچ درمان قطعی برای آن کشف نشده است.

منبع :

پشتیبانی و مشاوره انتخاب رشته کنکور 96
در رشته دلخواهتان با چه رتبه ای قبول می شوید ؟
پاسخ به سوالاتی درباره پردیس ، ظرفیت مازاد ، شهریه ها ، پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی ، نحوه چیدمان رشته ها ، انتخاب رشته دانشگاه آزاد ، رشته های بدون کنکور و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب