دوران جمع‌بندی از نگاه ریحانه سردارزهی، رتبه‌ی 30 انسانی

حوزه‌ی محل کنکور به محل سکونت ما دور بود و من تصمیم گرفتم دو روز قبل به آن‌جا بروم و با محیط آشنا شوم.از محیط خانه و نقش پدر و مادر در دوران جمع‌بندی بگویید.

حوزه‌ی محل کنکور به محل سکونت ما دور بود و من تصمیم گرفتم دو روز قبل به آن‌جا بروم و با محیط آشنا شوم. از طرفی می‌خواستم تنها بروم و آن‌جا تنها باشم. مادرم ابتدا مخالفت کرد اما با گفت‌وگو قانع شد که به منزل خواهرم که به آن‌جا نزدیک بود بروم. خواهرم را نیز قانع کردم که به خوابگاه بروم تا صبح قبل از کنکور بتوانم به حوزه سر بزنم. بالاخره توانستم به هدفم برسم و نزدیک بودن به محل کنکور به من آرامش می‌داد. خانواده‌ام البته با من تماس تلفنی داشتند و شرایطم را جویا می‌شدند.

در ماه آخر پس از این‌که کنکورهای گذشته را شبیه‌سازی می‌کردید چه روش و برنامه‌ای داشتید؟

من با کتاب زرد اختصاصی شروع کردم و کاملاً به روش سه روز یک‌بار مقید بودم ولی بعد از چند آزمون متوجه شدم دو روز و نیم برای بررسی آزمون‌ها برایم زیاد است و می‌توانم دو روز یک‌بار آزمون بدهم. شرایطی که دانش‌آموزان امسال دارند این است که دوران جمع‌بندی مصادف با ماه رمضان است. شاید دغدغه‌ی آن‌ها این باشد که چگونه می‌توانند 4 ساعت در حال روزه‌داری آزمون بدهند. به این افراد پیشنهاد می‌دهم که هر ساعتی آزمون می‌دهند ساعت خود را روی 8 تنظیم کنند تا بتوانند زمان‌های نقصانی را رعایت کنند. در مورد بررسی آزمون‌ها باید بگویم همیشه به سراغ سؤالاتی می‌رفتم که اشتباه داشتم. جالب این بود که هر وقت مثلاً کنکور 92 را پاسخ می‌دادم هر بار با یک نکته‌ی جدید روبه‌رو می‌شدم و تکرار این آزمون‌ها نه‌تنها کسل‌کننده نبود بلکه هر بار نکته‌ی جدیدی برایم داشت. من همیشه درس ریاضی را به ترتیب به صورت تست‌های پنجاه‌تایی جواب می‌دادم و آن پنجاه تست را روز بعد تکرار می‌کردم. توصیه‌ی من به داوطلبان این است که اگر می‌خواهند در درسی مسلط شوند به طور مستمر از آن تمرین کنند.

دوران جمع‌بندی از نگاه ریحانه سردارزهی، رتبه‌ی 30 انسانی