فناوری نانو به کمک بیماران قلبی می‌آید

در آینده نه چندان دور پزشکان با تزریق سلول‌های بنیادی می‌توانند مشکل مبتلایان به آریتمی قلبی را درمان کنند و نیاز آنها به کاشت دستگاه خطرناک ضربان ساز را برطرف کنند.

فناوری نانو به کمک بیماران قلبی می‌آیدبه گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛محققان دانشگاه هاروارد نوعی پچ قلبی با استفاده از سلول های بنیادی و بر پایه فناوری نانو ساخته اند که می تواند در آینده برای رفع مشکلات قلبی از جمله آریتمی به کار رود و جایگزین دستگاه های ضربان ساز سنتی کنونی شود.

گفتنی است، پچ مصنوعی جدید بر خلاف دستگاه ضربان ساز دارای اجزای الکترونیکی بسیار ریزی است که در سراسر بافت بدن به صورت یکپارچه پخش می شوند و می توانند بروز آریتمی را بسیار سریعتر از دستگاه های مشابه شناسایی کرده و همینطور نیروی ولتاژ به کار رفته در آنها آسیب کمتری به بدن می رساند.

درسالهای اخیر فناوری های مختلف در حوزه درمان مشکلات قلبی به وجود آمده اند که در اکثر آنها کوشش می شود از راه ساخت اجزای جدید بیولوژیک قلب به جای تجهیزات الکترونیکی بیماران قلبی عروقی درمان شوند.

در این شیوه درمانی نوظهور از داربست های الکترونیکی در مقیاس نانو برای کاشت سلول های قلبی و اتصال آنها به عضله قلب استفاده می شود.

نتایج تحقیق پژوهشگران در خصوص شیوه کاشت پچ قلبی در مجله Nature Nanotechnology به چاپ رسیده است.

محققان اعتقاد دارند جایگزین کردن بافت آسیب دیده عضله قلب با پچ مصنوعی می تواند به کنترل بهتر بیماری توسط محققان منجر شود و وضعیت سلامت بیمار و بروز آریتمی قلبی سریعتر تشخیص داده شود، همینطور درآینده کارشناسان امیدوار هستند بتوانند با تزریق سلول های بنیادی به قلب کار مونتاژ پچ مصنوعی به صورت خودکار صورت گیرد و دیگر نیازی به اعمال تهاجمی نباشد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب