نوروز 96

تابستان و ضرورت انتخاب کتاب‌های برنامه‌ای

در روزهای تابستان معمولاً خرید کتاب‌های جدید برای تقویت درس‌های سال گذشته و آمادگی برای سال آینده از ضروریات برای دانش‌آموزان است.در روزهای تابستان معمولاً خرید کتاب‌های جدید برای تقویت درس‌های سال گذشته و آمادگی برای سال آینده از ضروریات برای دانش‌آموزان است. نکته‌ی قابل تأمل این است که چه نوع کتاب‌هایی می‌توانند ما را در پیمودن راه کمک کنند. به همین منظور چند مورد از نکات اساسی در انتخاب کتاب ارائه می‌شود.

1- سعی کنید کتاب‌هایی تحت عنوان کتاب‌های برنامه‌ای تهیه کنید. کتاب برنامه‌ای به مجموعه کتاب‌هایی گفته می‌شود که هماهنگ با مباحث پیش روی شما در هر فصل مطالب را ارائه و آموزش می‌دهند. مجموعه‌ای بودن این کتاب‌ها به شما کمک می‌کند تا در مدت‌زمان کوتاهی به‌درستی بتوانید نیاز آزمونی خودتان را به صورت یکجا فراهم کنید.

2- معمولاً داشتن چندین جلد کتاب متنوع باعث بی‌برنامگی و سردرگمی می‌شود، در حالی که کتاب‌های برنامه‌ای از اتلاف وقت و جدا شدن از برنامه‌ی آزمون‌ها جلوگیری می‌کنند.

3- عادت به برنامه‌محور بودن در سال آینده‌ی تحصیلی باید یکی از هدف‌‌های اصلی شما باشد. استفاده از کتاب‌های برنامه‌ای یعنی درست، منطبق با توقع آزمون‌ها پیشروی کردن.

4- برای بهتر فهمیدن و یاد گرفتن مباحث درسی باید به روش گشتالتی (از کل به جزء) عمل کنید. به همین دلیل ابتدا با کمک کتاب‌های برنامه‌ای یک نگاه کلی و جامع به مباحث داشته باشید و به ارزش‌گذاری سؤالی آن‌ها بپردازید. سپس در صورت داشتن فرصت بیش‌تر، سعی کنید سراغ سایر کتاب‌ها (ترجیحاً کتاب‌های طبقه‌بندی‌شده) رفته و مباحث ریزتر و تخصصی‌تر را کار کنید.

به یاد داشته باشید، تابستان یعنی فرصت اقدام صحیح برای درس خواندن.