ارزیابی چالش‌های مدیریتی چاه‌آزمایی در ایران

چاه‌آزمایی فرآیندی است که زمینه را برای کسب اطلاعات درباره تراوایی مخزن، مقدار آسیب سازند، فشار و دمای ته چاه و شاخص تولید مخزن را فراهم می‌کند.

ارزیابی چالش‌های مدیریتی چاه‌آزمایی در ایران
 • چاه‌آزمایی فرآیندی است که زمینه را برای کسب اطلاعات درباره تراوایی مخزن، مقدار آسیب سازند، فشار و دمای ته چاه و شاخص تولید مخزن را فراهم می کند.

 • چاه‌آزمایی به عنوان یکی از کلیدهای اصلی توصیف صحیح مخزن را می توان از جنبه‌های مختلف بررسی کرد که مطالعه از منظر مدیریت یکی از مهمترین آنهاست. 

  بررسی روند مدیریت فرآیند چاه‌آزمایی در ایران حاکی از مشکلات مختلفی است. ضعف در دسترسی به فناوری و ابزارهای مدرن، عدم انجام به موقع و کافی عملیات چاه آزمایی و نبود مشارکت و همکاری مناسب میان افراد از جمله چالش‌های این عرصه است.

  بدیهی است که موارد بیان شده، همه مشکلات موجود در زمینه چاه‌آزمایی را شامل نمی‌شود و همچنین از آن جایی که سرویس چاه‌آزمایی در ایران به صورت سیال مخزن، مکان تست، نوع چاه، اهداف تست و ... مرتبط است، اهمیت مشکلات بیان شده در شرایط گوناگون با یکدیگر متفاوت خواهد بود.

  از این رو برای دستیابی به دیدگاه چالش‌های مدیریتی چاه‌آزمایی با استفاده از دیدگاه‌های متخصصان صنعت و مطالعۀ منابع علمی موجود، ارزیابی شده است.

  براساس پژوهش انجام شده در این حوزه مهمترین چالش‌ها نبود بخش تخصصی چاه‌آزمایی در شرکت‌ها، عملیات محوری در پروژه‌ها و عدم تخصیص بهینه و متواضع منابع مهندسی، عملیات و آموزش، مطابق نبودن و بازنگری قراردادها با شرایط پروژه، ضعف در نظارت، مبحث محرمانگی اطلاعات و ... معرفی شده است.

  برای هر یک از این چالش‌ها پیشنهادها و راه حل‌هایی ارائه شده که از جمله مهم‌ترین آنها توجه بیشتر به نیروی انسانی، بازنگری قراردادها و تخصیص بهینه و متوازن منابع به بخش‌های مختلف است.

  همچنین ورود شرکت‌های معتبر بین‌المللی به صنعت نفت کشور، ایجاد بانک اطلاعاتی جامع، استفاده از درس آموخته‌ها و حضور شرکت‌های داخلی در مجامع علمی بین المللی نیز می تواند در حل چالش‌های چاه‌آزمایی مؤثر عمل کند.

 • پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

  برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
  مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
  بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
  از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
  با شماره 9099071219 تماس بگیرید
  ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب