پیش‌بینی شیوع تب دانگ با تماس تلفنی

تیمی از دانشمندان آمریکایی یک سیستم را طراحی کرده‌اند که می‌تواند شیوع بیماری تب دانگ را با بررسی رفتار تماس تلفنی شهروندان به مراکز بهداشت عمومی پیش‌بینی کند.

پیش‌بینی شیوع تب دانگ با تماس تلفنی

به گزارش ایسنا به نقل از ساینس‌دیلی، این سیستم نظارت بر بیماری مبتنی بر تلفن می‌تواند دو تا سه هفته سریع‌تر به پیش‌بینی شیوع این ویروس منتقل شده از پشه که سالانه تا 400 هزار نفر در جهان را مبتلا می‌کند، بپردازد.

این سیستم که جزئیات آن در مجله Science Advances منتشر شده، به جای اختصاص دادن نیروی کار زیاد برای جمع‌آوری داده‌های بیماران در سطح خانه به خانه، تعداد تماس‌های دریافتی مراکز بهداشتی را برای پیش‌بینی موارد مبتلا به تب دانگ اندازه‌گیری می‌کند.

به گفته محققان، سیستم‌های هشدار پیشین تنها در سطح شهر یا استان به تولید هشدار در مورد شیوع بیماری می‌پرداختند. آن‌ها به دنبال سیستمی بودند که بتواند محل شیوع بیماری را در داخل شهر تعیین کند تا دولت بتواند بیماری را بطور هدفمند مهار کند.

تلاش برای ساخت این سیستم پس از شیوع تب دانگ در پاکستان در سال 2011 آغاز شد که بیش از 21 هزار نفر را مبتلا کرد و 350 نفر جان باختند. از آنجایی که هیچ درمان یا واکسن شناخته‌شده‌ای برای درمان مراحل گوناگون این بیماری وجود ندارد، بیشتر تلاش‌ها بر جلوگیری از آن از طریق  نظارت بر بیماری و روشهای کنترل بُرداری تمرکز دارند.

محققان از بیش از 300 هزار تماس با خط تلفنی مرکز بهداشتی پاکستان که پس از شیوع تب دانگ در سال 2011 راه‌اندازی شده، طی یک دوره دو ساله برای پیش‌بینی تعداد مبتلایان در سطح شهر و خانه به خانه استفاده کردند. آن‌ها سپس پیش‌بینی‌های خود را با تعداد واقعی موارد گزارش شده در بیمارستان‌های عمومی مقایسه کردند که نتایج بدست آمده، دقت بالای سیستم را نشان می‌داد. این سیستم نه تنها شیوع بیماری را بدرستی تشخیص داده بود، بلکه همچنین پیش‌بینی دقیقی در مورد تعداد بیماران و محل آنها را دو تا سه هفته جلوتر ارائه کرد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب