حلقه گم شده بیماری‌های ارثی پیدا شد

مطالعات محققان دانشگاه کویین مری لندن نشان می‌دهد رژیم غذایی مادر در دوران بارداری بر برخی از صفات ژنتیکی دایمی فرزند مانند وزن موثر است.

حلقه گم شده بیماری‌های ارثی پیدا شد

به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از مدیکال اکسپرس، ‌این مطالعه نشان می دهد صفاتی مانند وزن، توسط یک تغییر ژنتیکی در بخش غیر منتظره ژنوم شکل می گیرد.

تا امروز دلیل اینکه چرا بیماری هایی مانند چاقی و دیابت نوع 2 ارثی هستند، نامشخص بود؛ تا اینکه مطالعات محققان دانشگاه کویین مری پرده از این راز برداشت. تغییر ژنتیکی rDNA نشان دهد که محیط رحم بر مشخصه های جنین تاثیرگذار است. rDNA به مواد ژنتیکی گفته می شود که ریبوزوم های پروتئینی را درون سلول شکل می دهند. مطالعات نشان می دهد این تغییر نقش مهمی در صفات ژنتیکی دارد که بیماری های متابولیک از جمله چاقی و دیابت نوع 2 تنها بخشی از آن است.

عواملی مانند استرس، رژیم غذایی، سیگار و فشار کاری مادر در دوران بارداری نقش مهمی در تغییرات ژنتیکی جنین دارد. اپی ژنیک عامل مهمی در این فرآیند است. اپی ژنیک به تغییرات خارجی DNA اشاره دارد که ژن را خاموش یا روشن می کنند. این تغییرات توالی DNA را تغییر نمی دهند، بلکه بر نحوه بیان ژن تاثیر می گذارند.

در ادامه تاثیر پروتئین در رژیم غذایی زنان باردار بر سلامت جنین مورد مطالعه قرار گرفته و نتیجه نشان می دهد رژیم غذایی کم پروتئین سبب کم وزنی جنین می شود.نتایح این تحقیقات در نشریه Science‌ منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب