ساخت دو محصول نسل چهارم در پتروشیمی جم

رئیس واحد پژوهش و فناوری پتروشیمی جم گفت: دو محصول نسل چهارم در پتروشیمی جم در عسلویه استان بوشهر تولید شد.

ساخت دو محصول نسل چهارم در پتروشیمی جم

به گزارش ایلنا به نقل ازخبرگزاری صداوسیما، محققان پتروشیمی جم در پارس جنوبی توانسته‌اند دو محصول جدید را پس از آزمایش و تایید به تولید انبوه برسانند.

رئیس واحد پژوهش و فناوری پتروشیمی جم گفت: این ۲ محصول از کاتالیستی خاص تولید شده است که طرح پژوهشی آن با همکاری پتروشیمی جم و یک شرکت خارجی انجام شد و مواد اولیه آن اتیلن تولیدی در همین مجتمع است که در تولید پلیمرهایی با وزن مولکولی بالا‌تر کاربرد دارد.

رضا راشدی افزود: این طرح برای توسعه سبد محصولات در پتروشیمی جم و عرضه محصولات مهندسی با ویژگی خاص تولید شده است که پس از آزمایش و تایید لازم در مدار تولید انبوه قرار گرفت.

وی اضافه کرد: یکی از این دو محصول، در بطری با خاصیت بهداشتی و مقاوم در برابر حرارت است که از نفوذ مواد افزودنی پلاستیکی خود به داخل مواد غذایی گرم درون بطری جلوگیری می‌کند و وزن کم، سرعت تولید زیاد و کاهش بسیار زیاد مصرف انرژی در صنایع پایین ‌دستی از ویژگی‌های آن است.

راشدی گفت: لیفه‌های تک‌رشته‌ای که محصول دیگر این کاتالیست است، برای ساخت تورهای ماهیگیری، نخ‌های تک‌رشته‌ای و طناب به‌کار می‌رود و استحکام و تحمل کشش بسیار زیادی دارد.

رئیس واحد پژوهش و فناوری پتروشیمی جم افزود: تاکنون ۴ هزار تن از این ۲ محصول دراین مجتمع تولید شده است که علاوه بر تامین نیاز داخل به کشورهای اروپایی و شرق آسیا هم صادر می‌شود.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی جم هم گفت: قطع واردات و افزایش صادرات این محصولات سالانه ۲۰ میلیون دلار ارزش افزوده برای کشور دربر دارد.ساخت دو محصول نسل چهارم در پتروشیمی جم

سیدحسین می‌رافضلی افزود: افزایش ظرفیت‌های موجود فرا‌تر از ظرفیت اسمی و تولید محصول‌های جدید با ارزش افزوده بالا، ۲ راهبرد اساسی شرکت پتروشیمی جم است.

وی اضافه کرد: اکنون سه هزار و ۵۰۰ نفر در پتروشیمی جم کار می‌کنند که با توسعه واحدهای جدید، اشتغال‌زایی دو برابر، از خام‌فروشی صد‌ها میلیون دلاری ماده اولیه جلوگیری و ارزش افزوده ۲ تا سه برابر می‌شود.