کشف اولین ابرهای حاوی یخاب در خارج از منظومه شمسی

ستاره شناسان در یکی از نامعمول‌ترین یافته‌های نجومی، موفق شدند با استفاده از بزرگترین تلسکوپ زمینی به وجود ابرهایی حاوی آب یا یخآب پی ببرند.

کشف اولین ابرهای حاوی یخاب در خارج از منظومه شمسیبه گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی دیلی میل، کشف ابرهایی از آب یا یخاب یکی از شگفت انگیزترین یافته های نجومی در فاصله 7.2 سال نوری از زمین به شمار می رود.

کوتوله قهوه ای WISE 0855 که برای اولین بار در سال 2014 کشف شد، سردترین شیی شناخته شده در خارج از منظومه شمسی است.

ستاره شناسان اکنون در اطراف این کوتوله قهوه ای که به سختی در طول موج مادون قرمز با بزرگترین تلسکوپ زمینی قابل مشاهده است، به یک کشف شگفت انگیز دیگر دست یافته اند و آن وجود ابرهایی از آب یا یخاب است.

محققان تحت هدایت ستاره شناسان دانشگاه 'سانتا کروز' موفق شدند با استفاده از تلسکوپ 'گمینی نورث' در هاوایی یک طیف مادون قرمز از کوتوله WISE 0855 بدست آورند و اولین جزئیات را از ترکیب و شیمی آن ارائه دهند.

در میان این یافته ها، مدرک محکمی دال بر وجود ابرهایی از آب یا یخآب وجود دارد که اولین ابرهای کشف شده از این قبیل در خارج از منظومه شمسی ما هستند.

این تحقیق که در مجله Astrophysical Journal Letters منتشر خواهد شد، شرایطی را در این کوتوله قهوه ای نشان می دهد که مشابه سیاره مشتری است.

درجه حرارت این کوتوله قهوه ای حدود 250 درجه کلوین و یا منفی 10 درجه فارنهایت است که آن را تقریبا به اندازه مشتری که دمای 130 درجه کلوین دارد، سرد می سازد.

رصدهای قبلی این کوتوله قرمز که نتایج آن در سال 2014 منتشر شد، نشانه های غیر قطعی از ابرهای حاوی آب براساس داده های فوتومتریک بسیار محدود ارائه دادند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب