بانک اطلاعاتی جدید Nature و Springer در حوزه فناوری‌نانو

بانک اطلاعاتی ویژه‌ای برای محققان فناوری نانو توسط انتشارات Nature و Springer ایجاد شده است که به محققان فرصت یافتن مقالات، پتنت‌ها و لینک‌های مختلف درباره نانومواد یا نانوابزارهای مورد نظر خود را

بانک اطلاعاتی جدید Nature و Springer در حوزه فناوری‌نانوبه گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، دو غول انتشارات جهان، Nature و Springer، با همکاری یکدیگر اقدام به ارائه اولین محصول مشترک غیرنشریه خود کردند، این دو ابزاری برای محققان حوزه فناوری‌ نانو ارائه کردند که با استفاده از آن مسیر تحقیقات برای پژوهشگران هموارتر می‌شود.

ماحصل همکاری این دو انتشارات، یک بانک اطلاعات مختص فناوری‌ نانو است که به پژوهشگران فرصت جستجو درباره موضوعات مختلف در حوزه فناوری‌ نانو را می‌دهد، محققان می‌توانند ماده‌ای که با آن کار می‌کنند را در این بانک اطلاعاتی وارد کرده و با استفاده از یک موتور جستجوی هوشمند، اطلاعات زیادی درباره آن ماده به دست آورند، همچنین لینک‌ها ومقالات مرتبط با آن ماده را نیز به راحتی از نتایج این موتورجستجو دریافت می‌کنند.

این بانک اطلاعاتی، حاوی داده‌های زیادی درباره نانومواد، روش‌های ساخت و نانوابزارها است، در واقع اطلاعات زیادی از مقالات، پتنت‌ها و دیگرمنابع علمی جمع‌آوری و دسته‌بندی شده‌است که پژوهشگر بعد از مراجعه به آدرس این بانک، ماده مورد نظر خود را در آن تایپ کرده و با استفاده از موتور جستجوی این بانک به اطلاعات مختلفی درباره ماده مورد نظر خود دست پیدا می‌کند.

برای مثال، اگر کلمه گرافن را در موتور جستجو وارد کنید، پیش از فشار دادن دکمه جستجو، خود موتور جستجو به شما پیشنهاداتی می‌دهد مثلا جوهر گرافنی، ترانزیستور گرافنی و غیره، با این کار شما سریع‌تر کلمات مورد نظر را پیدا می‌کنید، بعد از فشردن کلمه جستجو، نتایج مربوط به آن عبارت به شما داده می‌شود؛ برای مثال، به شما گفته می‌شود که در مورد این کلمه 10 مقاله، یک نانوابزار و 8 پتنت وجود دارد که لیست آنها در پایین صفحه داده می‌شود.

در این پروژه Nature و Springer هر یک توانمندی خود را در یک کار گروهی به اشتراک گذاشته‌اند که با ترکیب این توانمندی‌ها، فرصت تازه‌ای دراختیار محققان قرار می‌گیرد.

لازم به ذکر است که پیش از این انتشارات Springer بانکی به نام SpringerMaterials راه‌اندازی کرده بود که به محققان امکان دسترسی به اطلاعات مواد مختلف (نه لزوما نانومواد) را می‌داد، اما این بانک اطلاعاتی به صورت ویژه برای فناوری‌ نانو ایجاد شده‌است. این بانک اطلاعاتی در آدرس Nano.Nature.com قابل استفاده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب