ساخت سلول خورشیدی با الهام گرفتن از یک گل

حققان با الهام از گلبرگ‌های گل رز، موفق به ساخت کارآمدترین سلول خورشیدی شدند.

محققان سالها است که به دنبال روش های کارآمد برای تبدیل نور خورشید به انرژی هستند. گیاهان به دلیل خاصیت فتوسنتز، بیشترین توانایی را در این راستا دارند. محققان موسسه تحقیقاتی کارلسروهه (KIT) در آلمان پس از مشاهده گلبرگ های گل رز در میکروسکوپ الکترونی دریافتند که سلول های گلبرگ خواص اپتیکی ویژه ای دارند.

این نانوساختار دارای برجستگی هایی شبیه دندانه هستند که به صورت رندوم (تصادفی) روی سطح آن قرار گرفته اند. این برجستگی ها علاوه بر جذب فوق العاده نور،‌ در گرده افشانی حشرات نیز نقش دارند. 

ساخت سلول خورشیدی با الهام گرفتن از یک گل+تصاویر

محققان با استفاده از یک پلیمر سیلیکونی، گلبرگ گل رز را با تمام ویژگی های آن شبیه سازی کرده اند. این پلیمر سیلیکونی عملکردی شبیه قالب دارد. سپس چسب شفاف اپتیکی روی این قالب ریخته می شود و در معرض نور ماورای بنفش قرار می گیرد.

به گزارش ایرنا از نیچر، محصول نهایی یک لایه شفاف مشابه گلبرگ رز است که کارایی سلول های خورشیدی را 12 درصد افزایش می دهد. هرچه دقت قالب گیری از گلبرگ بیشتر باشد، کارایی محصول نهایی بالاتر است.

ساخت سلول خورشیدی با الهام گرفتن از یک گل+تصاویر

قرار است به زودی از این فناوری در ساخت سلول های خورشیدی استفاده شود.نتایج این تحقیقات در نشریه Advanced Optical Materials منتشر شده است.