پرتاب فضاپیمای ارتقایافته سایوز به ایستگاه فضایی بین‌المللی

فضاپیمای بروز رسانی‌شده سایوز روسیه روز پنجشنبه به همراه سه فضانورد به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شد.

به گزارش ایسنا به نقل از یورونیوز، کاتلین رابینز از ناسا، تاکویا اونیشی از سازمان فضایی ژاپن و آناتولی ایوانیشین روس روز گذشته در ساعت 01:36 به وقت گرینویچ از پایگاه فضایی بایکنور قزاقستان برای یک ماموریت چهار ماهه به فضا سفر کردند.

این نخستین سفر فضایی رابینز و اونیشی محسوب می‌شود اما ایوانیشین در این امر تجربه دارد.

کپسول سایوز در این ماموریت از خصوصیات جدیدی از جمله بوسترهای ارتقایافته، سپر محافظتی تقویت شده و سیستم جهت‌یابی اصلاح شده برخوردار است. همچنین سلول‌های خورشیدی بیشتری بر روی این فضاپیما نصب شده است.

این فضانوردان قرار بود دو هفته پیش به ایستگاه فضایی پرواز کنند اما مقامات فضایی به دلیل آزمایشات نرم‌افزاری، این سفر را به تعویق انداختند.

این سفر به جای شش روز تنها دو روز طول خواهد کشید زیرا قرار است زمان بیشتری را در اختیار تیم کنترل زمینی برای بررسی عملکرد سیستم بروزرسانی شده بدهد. رابینز پس از سامانتا کریستوفورتی، فضانورد ایتالیایی، دومین زنی است که روی ایستگاه فضایی بین‌المللی حاضر شده است.

رابینز همچنین قرار است اولین نفری در فضا باشد که دی‌ان‌ای وی طی ماموریت تعیین توالی می‌شود. این کار توسط دستگاه 1000 دلاری MinIONانجام خواهد شد.

منبع :

پشتیبانی و مشاوره انتخاب رشته کنکور 96
در رشته دلخواهتان با چه رتبه ای قبول می شوید ؟
پاسخ به سوالاتی درباره انتخاب رشته دانشگاه آزاد، ظرفیت مازاد ، شهریه ها ، پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد ، نحوه چیدمان رشته ها ، رشته های بدون کنکور و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب