چه کنیم قلب‌مان "جوان" بماند؟

یک فوق تخصص جراحی قلب و عروق گفت: قلب جوان و سالم قلبی است که علاوه بر داشتن ماهیچه قوی، رگ تنگی نداشته باشد و دریچه‌های آن نیز به خوبی کار کنند.

چه کنیم قلب‌مان "جوان" بماند؟

یک فوق تخصص جراحی قلب و عروق گفت: قلب جوان و سالم قلبی است که علاوه بر داشتن ماهیچه قوی، رگ تنگی نداشته باشد و دریچه های آن نیز به خوبی کار کنند.

بیماری قلبی

پروفسور معصومعلی معصومی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه قلب "جوان" قلبی است که ماهیچه قوی داشته و دریچه های آن به خوبی کار کنند، گفت: در این شرایط فرد در هر سنی هم که قرار داشته باشد از نظر ما قلب جوان و سالمی دارد.

معصومی تصریح کرد: جوانی و پیری قلب نه بر اساس سن فرد، بلکه با توجه به عملکرد آن، قدرت انقباضی و عملکرد دریچه‌ها و باز بودن رگ‌های آن سنجش می‌شود.

وی در خصوص راهکارهای جوان ماندن قلب، گفت: در ابتدای تولد هر فرد هیچ عامل تهدید کننده و خطرسازی برای قلب او وجود ندارد، اما به مرور این سبک زندگی و شرایط محیطی است که می‌تواند تهدیدکننده سلامت قلب باشد و در صورت کنترل عوامل تهدید کننده سلامت قلب، می‌توان حتی در سنین بالا هم قلب جوان و سالم داشت.

معصومی تغذیه نامناسب، عدم تحرک، مصرف دخانیات، استرس و کم خوابی را از جمله عوامل تهدیدکننده و خطرساز سلامت قلب عنوان کرد و افزود: علاوه بر اینها چاقی واضافه وزن و بویژه چاقی شکمی نیز عامل جدی تهدید کننده سلامت قلب است.

وی تصریح کرد: بلحاظ تغذیه‌ای، افزایش مصرف چربی‌ها و روغن‌ها و از طرفی مصرف کم سبزیجات و میوه‌ها و نیز غذاهای دریایی مانند ماهی می‌تواند به سلامت قلب آسیب رسان باشد.

معصومی به مصرف بالای گوشت قرمز، چربی، جگر و کله پاچه در کشور و استان اشاره کرد و افزود: این مواد غذایی بسیار برای سلامت قلب مضر هستند و با افزایش سن استفاده از این مواد می‌تواند به راحتی زمینه بروز بیماری‌های قلبی و عروقی را فراهم کند.

وی تصریح کرد: با افزایش سن اختلال چربی در بدن بیشتر شده و قدرت تصفیه سازی بدن پایین می‌آید و همین امر زمینه ساز ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود.

این فوق تخصص جراحی قلب و عروق با بیان اینکه تحرک برای مصرف انرژی و سوختن چربی ذخیره شده بدن ضروری است، گفت: متاسفانه عدم تحرک به ویژه در جامعه امروز موجب شده تا تمام انرژی و چربی مورد استفاده در بدن ذخیره شود و همین امر با ایجاد چاقی و بویژه چاقی شکمی زمینه ابتلا به بیماری‌های قلبی وعروقی را فراهم کرده است.

وی مصرف دخانیات را هم یکی از فاکتورهای تهدید کننده سلامت قلب عنوان کرد و افزود: سیگار و بویژه قلیان لایه داخلی رگ‌ها را خراب کرده و زمینه رسوب چربی و در نتیجه تنگی رگ را فراهم می‌کند.

معصومی فشارخون را نیز یکی دیگر از عوامل خطرساز برای قلب عنوان کرد و افزود: متاسفانه در حال حاضر نیمی از جمعیت بالای 50 سال کشور فشار خون دارند که بیشتر آنها نیز از بیماری خود بی اطلاعند و این امر زمینه بیماری‌های قلبی و عروقی را فراهم کرده است.

این فوق تخصص جراحی قلب و عروق روند افزایشی بیماری‌های قلبی و عروقی را تهدید جدی برای سلامت جامعه عنوان کرد و افزود: متاسفانه در حال حاضر بیماری‌های قلبی و عروقی 45 درصد عوامل مرگ و میر را به خود اختصاص می‌دهند که این امر توجه جدی جامعه و مسئولین را می‌طلبد.

معصومی اظهار کرد: بنابر اعلام سازمان بهداشت جهانی چنانچه بتوان سه فاکتور تحرک، فشار خون و مصرف سیگار را کنترل کرد، می‌توان مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی را تا سال  2025 به یک چهارم کاهش داد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب