تولید خاک هوشمند برای مصارف کشاورزی

دانشجوی کانادایی در قالب برنامه آموزشی سه ماهه، موفق به تولید نانومحصولی از نوع نانوذرات جاذب شده است که می‌تواند آب و غذای مورد نیاز گیاه را به آرامی رها و مصرف آب را بهینه کند.

تولید خاک هوشمند برای مصارف کشاورزیبه گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، آب دادن به گل‌ها نیاز به برنامه و زمان‌بندی خاصی دارد که اگر رعایت نشود، ممکن است گیاه دچار کم آبی یا از آبیاری زیاد دچار مشکل شود.

محصول جدیدی در دانشگاه واترلو ساخته شده که می‌تواند به این موضوع کمک کند. محققان این پروژه با استفاده از فناوری‌ نانو محصولی ساختند که قادر است آب را ذخیره و گیاه را در مدت زمانی که آب به گلدان نمی رسد، سیراب کند.

سونیا واچ این محصول را که LeafGenius نام دارد، در مدت یک دوره سه ماهه کلاس فناوری‌ نانو ساخته است. زمانی که نام فناوری‌ نانو می‌آید مردم به جنبه‌های فناورانه و صنعتی آن می‌اندیشند، اما واچ ماده‌ای ساخته که زیست تخریب‌پذیر است و می‌تواند روی خاک قرار گیرد.

وی می‌گوید: زمانی که شما به گلدان آب می‌دهید، آب جذب این خاک هوشمند شده و موجب تورم آن می‌شود. بعد به مرور این آب از داخل ماده رها شده و توسط گیاه استفاده می‌شود. زمانی که دوباره به گلدان آب دهید، این ماده آب مازاد را جذب می‌کند. بنابراین با استفاده از این فناوری نیاز نیست شما به‌ طور دائم به گیاه آب دهید.

در این خاک از نانوذرات استفاده شده ‌است. این نانوذرات دارای حفره‌هایی هستند که می‌توانند علاوه بر آب، غذای گیاه را نیز با خود حمل کنند؛ می‌توان این نانوذرات را با کود و مواد غذایی پر کرده و بعد آن را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار داد. از آنجایی که رهاسازی آب و غذا از این ساختار به آرامی انجام می‌شود، اثربخشی آن نیز بیشتر است.

این فناوری به مردم کمک می‌کند تا گیاهان را در داخل یا خارج از منزل به خوبی نگهداری کنند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب