نقش مهم روابط خانوادگی در پیشگیری از چاقی فرزندان

یک مطالعه نشان می‌دهد که ثبات خانوادگی و روابط خوب والدین با فرزندان می‌تواند سبب ایجاد عادات رفتاری سالم در زندگی فرزندان و در نتیجه مانع چاقی آنها شود.

نقش مهم روابط خانوادگی در پیشگیری از چاقی فرزندانبه گزارش گروه علمی ایرنا از یونایتدپرس، محققان کانادایی همچنین دریافتند که پدران در زمینه کمک به فرزندان پسر برای ایجاد رفتارهای سالمی که مانع از چاقی آنها می شود، نقش مهم تری ایفا می کنند.

'جس هینز' نویسنده اصلی این مطالعه از دانشگاه گوئلف در اونتاریو گفت: ضعف عملکرد والدین به خاطر محدود شدن توانایی آنها در ایجاد عادات سالم مرتبط با خوردن، خوابیدن و فعالیت در خانواده، می تواند موجب اضافه وزن فرزندان شود.

در این مطالعه محققان سوابق مربوط به 3700 دختر و 2600 پسر 14 تا 24 ساله را در آمریکا بررسی کردند. حدود 80 درصد شرکت کنندگان در این مطالعه گفتند که خانواده شان ثبات و صمیمیت دارد. همچنین 60 درصد از دختران و 50 درصد از پسران شرکت کننده در تحقیق از روابط خوب خود با والدین خبر دادند.

محققان براساس نتایج بررسی های خود دریافتند که در فرزندان برخوردار از ثبات خانوادگی و روابط صمیمی با والدین، احتمال پیروی از رژیم غذایی سالم، داشتن فعالیت فیزیکی و خواب کافی، بیش از دیگران است.

محققان همچنین متوجه شدند که دختران این خانواده ها غذاهای فست فود کمتر مصرف می کنند و احتمال ابتلای آنها به چاقی و اضافه وزن کمتر است؛ در ضمن پسرانی هم که روابط صمیمی با پدر خود داشتند، احتمال اضافه وزن و ابتلای آنها به چاقی کمتر بود.

به گفته محققان، اغلب بررسی هایی که درباره تاثیر والدین صورت گرفته است، تنها به نقش مادران و یا کلیت نقش والدین پرداخته اند. اما تازه ترین تحقیق بر اهمیت بررسی تاثیر پدران روی فرزندان و ضرورت ایجاد راهبردهایی برای کمک به پدران در ایجاد رفتارهای سالم در فرزندان نیز تاکید دارد.

همچنین براساس این تحقیق، به نظر می رسد رابطه پدران و پسران تاثیر قوی تری روی پسران در قیاس با تاثیر رابطه مادران و دختران روی دختران دارد، هر چند برای رسیدن به چرایی وجود چنین تفاوتی به تحقیقات بیشتر نیاز است.

نتایج این مطالعه اهمیت رفتارها و روابط والدین را در ارتباط با تندرستی نوجوانان نشان می دهد.

این مطالعه در مجله International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activityمنتشر شد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب