تصاویر تاریخی ثبت شده از شفق آبی سیاره مشتری

کاوشگر «جونو» در سال 2011 به فضا پرتاب شد و اکنون پس از پیمودن مسافتی به میزان 1.8 میلیارد مایل ، به مدت 5 سال، آماده قرارگیری در مدار سیاره مشتری است.

تصاویر تاریخی ثبت شده از شفق آبی سیاره مشتری

روز سه‌شنبه ساعت چهار و هجده دقیقه صبح به وقت لندن، موتورهای اصلی این کاوشگر فعال می‌شوند. این عملیات 35 دقیقه‌ای سرعت کاوشگر را به 130 هزار مایل بر ساعت کاهش داده و آن را در میدان جاذبه شدید سیاره قرار خواهد داد.

«اسکات بولتون» سرپرست تیم تحقیقاتی ناسا در سان‌آنتونیو می‌گوید: مدت زیادی است که منتظر این فرصت تاریخی هستیم. کل اعضای تیم از این‌که سیاره مشتری را تا این حد به خود نزدیک می‌بینند در پوست خود نمی‌گنجند.

هدف از انجام این ماموریت قرارگیری کاوشگر در زیر ابرهای سیاره و رصد آن از فاصله بسیار نزدیک بوده است، تا این‌که به سوالاتی از قبیل چگونگی تشکیل سیاره مشتری، عامل بروز هاله‌های نورانی موجود در قطب شمال آن و چگونگی تاثیر جو پیچیده درون آن بر نقش خط‌دار و پیچ در پیچ روی سطح سیاره پاسخ داده شود.

تصاویر تاریخی ثبت شده از شفق آبی سیاره مشتری

تصاویری که ملاحظه می‌کنید، مربوط به هاله‌های نوری است که چندی پیش بر قطب شمال سیاره مشتری پدیدار شده و اسباب شگفتی بسیاری از دانشمندان را فراهم کرد.

تصاویر تاریخی ثبت شده از شفق آبی سیاره مشتری

گفته می‌شود، این نورهای زیبا زمانی ظاهر می‌شوند که ذراتی با انرژی بالا وارد جو سیاره (نزدیک به قطب‌های مغناطیسی آن) شده و به اتم‌های گازی اطراف سیاره برخورد می‌کنند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب