کشف سیاره‌ای با سه خورشید و ویژگی‌هایی اعجاب‌انگیز

یک دانشجوی دکترا در دانشگاه آریزونا موفق به کشف خارق‌العاده‌ترین سیاره سه ستاره‌ای در صورت فلکی قنطروس شد.

کشف سیاره‌ای با سه خورشید و ویژگی‌هایی اعجاب‌انگیز

کشف یک سیاره در سیستم خورشیدی، خود به‌اندازه کافی هیجان‌انگیز و عجیب است اما اکتشاف تازه ویژگی‌هایی دارد که شگفتی جامعه کیهان‌شناسی را برانگیخته است. 

سیاره HD 131399Ab که در فاصله 340 سال نوری از زمین (یعنی نوری که اکنون به ما می‌رسد، 340 سال قبل حرکت کرده است) قرار دارد، در مداری بسیار بزرگ و دور، به دور سه ستاره می‌چرخد. این ستارگان که به ترتیب ابعاد و درخشندگی B، A و C نام دارند، در نیمی از سال این سیاره، هر سه با هم در آسمان دیده می‌شوند.

ستاره A یک ستاره بسیار هیولایی و بسیار درخشان است که درخشندگی آن 7/8 برابر خورشید ماست. 

سیاره کشف شده هر 550 سال زمینی، یک بار مدار خود را تکمیل می‌کند و به طرز شگفت‌انگیزی جوان است. این سیاره که تنها 16 میلیون سال قدمت دارد، 225 سال روز و 225 سال شب است و با ملاک‌های زمینی، شرایطی عجیب‌تر از داستان‌های علمی-تخیلی دارد. 

براساس مشاهدات، به دلیل فاصله بسیار زیادی که این سیاره از ستارگان خود دارد، هر کدام از آنها از سطح این سیاره به درخشندگی ماه در آسمان زمین دیده می‌شوند و به ترتیب طلوع و غروب می‌کنند و در ساعات زیادی نیز هم‌زمان در آسمان هستند که موجب شکل گرفتن روز و شب‌های طولانی می‌شود. 

دانشمندان معتقدند این سیاره مدت طولانی‌ای در مدار خود باقی نخواهد ماند و به دلیل فاصله‌ای که از مرکز سیستم خورشیدی‌اش دارد، به‌زودی از این منظومه جدا می‌شود. همچنین براساس اعلام کاشف این سیاره، دو ستاره از سه ستاره این منظومه، یعنی B و C هم‌زمان که به دور ستاره بزرگ یعنی A می‌چرخند، به دور یکدیگر نیز می‌چرخد و این مجموعه یک منظومه پیچیده را تشکیل می‌دهد که مشخص نیست کدام یک ابتدا موجب تشکیل آن شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب