سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه‌ی نفرات برتر 18 تیر 95 + فایل صوتی

سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه‌ی نفرات برتر 18 تیر 1395 را در زیر بخوانید..

سخنان کاظم قلم‌چی در جلسه‌ی نفرات برتر 18 تیر 95 + فایل صوتی

مدیریت زمان 

امروز آخرین جلسه‌ی نفرات برتر است. با توجه به این‌که داوطلبان هفته‌ی آینده در کنکور شرکت خواهند کرد و مهم‌ترین موضوع در آن روز مدیریت زمان است این جلسه به مدیریت زمان اختصاص دارد. بخشی از صحبت‌های کاظم قلم‌چی در این جلسه در زیر آمده است:

مهم‌ترین کاری که شما باید در روز کنکور انجام دهید این است که هر آن‌چه می‌دانید را بتوانید روی برگه بیاورید و این نیازمند اجرای دقیق تکنیک‌های مدیریت زمان (تکنیک ضربدر و منها، زمان‌های نقصانی و استراتژی بازگشت) است.

شما باید بتوانید زمان را مدیریت کنید.

در این جلسه تعدادی از دانش‌آموزان برتر در هر رشته به مدیریت زمان خودشان در آزمون‌ها اشاره می‌کنند که صحبت‌های آن‌ها در زیر آمده است:

هژبر رحیمی 7021 رشته‌ی انسانی:

من هر سه را اجرا می‌کنم در بخش عمومی زمان نقصانی را کامل اجرا می‌کنم در 3 روز یکبار هم به تسلط در اجرای این روش رسیدم. معمولا در ادبیات بار اول سوالات تکواژ را جواب نمی‌دهم چون احتمال خطا زیاد است. 5 یا 6 سوال برای نوبت دوم می‌ماند. در عربی 4 سوال درک مطلب را بار اول پاسخ نمی‌دهم. به تمام سوالات دینی در ابتدا جواب می‌دهم ولی روش ضربدر و منها را برای آن اجرا می‌کنم. برای زبان زمان اضافی هم دارم و همه سوالات را جواب می‌دهم.

در بازگشت آیا سر جلسه‌ی آزمون تصمیم می‌گیرید یا از الان می‌دانید؟ غالبا از الان می‌دانم ولی برخی تصمیم‌ها را هم سر جلسه می‌گیرم.

در استراتژی بازگشت سراغ سوالات قرابت ادبیات و درک مطلب عربی می‌روم و بعد از آن ضربدرها را پاسخ می‌دهم. به نوعی استراتژی بازگشتم هم دو مرحله‌ای است.

توصیه‌ی من این است که در نوبت اول به سوالات ساده تر جواب دهید.

شما الان هم بازیگر هم مربی هستید هم روند خودتان را اجرا می‌کنید و هم خودتان را نظارت می‌کنید. تصمیماتی هم که شما برای خودتان در نظر می‌گیرید خاص شماست.

در اختصاصی ها اول اقتصاد را کامل پاسخ می‌دهم (غالبا تمام سوالات اقتصاد را همان بار اول پاسخ می‌دهم.) و سوالات ریاضی را که خیلی سریع بتوان پاسخ داد را جواب می‌دهم مثلا سوالات نمودارهای دایره‌ای آمار را زیر 30 ثانیه می‌توانم پاسخ بدهم. پدرم به من گفتند ابتدا سوالاتی را که می‌توانم جواب بدهم را سریع جواب بدهم بعد سوالاتی را که راحت‌تر می‌توانم جواب بدهم را با یک خط و سوالاتی را که نباید زیاد زمان بگذارم را با 2 خط علامت می‌گذارم.

تاریخ و جغرافیا را زودتر از زمان عادی تمام می‌کنم. در برخی از درس‌ها (جامعه‌شناسی و روان‌شناسی تاریخ و جغرافیا) ضربدر و منهااستفاده نمی‌کنم و بعدا سراغ آن‌ها برنمی‌گردم چون ممکن است شک‌دارها را اشتباه جواب بدهم. در 70 درصد موارد توانستم زمان نقصانی را اجرا کنم. 1 ساعت زمان اضافه می‌آورم که بیشتر سراغ ریاضی برمی‌گردم.

شما می‌توانید روش‌های درس خواندن و امتحان دادن خودتان را به صورت دقیق توضیح دهید و این فراشناخت است و از این که کدام سوال‌ها را ابتدا پاسخ دهید و کدام‌ها را در بار دوم با استراتژی بازگشت پاسخ خواهید داد آگاهی دارید.

چقدر فکر می‌کنید شرایط متفاوتی از این آزمون‌ها اتفاق خواهد افتاد؟

فکر نمی‌کنم تفاوت خاصی داشته باشد.

پدر هژبر: تکنیک‌هایی که آموزش دادید با آن‌چه من می‌گفتم هم‌خوانی داشت و در پسرم اعتماد به روش‌هایی که به او می‌گفتم ایجاد کرد و روش یک خط و دو خط را بیان کردم، حتی یکبار کنار او نشستیم من آزمون ریاضی را دادم و هژبر ناظر بود و یک خط و دوخط را اجرا می‌کردم و این تعامل کمک کرد.

.................................................

زهرا فامینی‌نژاد رشته‌ی انسانی با تراز 7566: اول لغت ها را پاسخ نمی‌دهم یعنی از سوال 17 پاسخ به سوالات را شروع می‌کنم.

توصیه‌ی خیلی مهم کاظم قلم‌چی برای هفته‌ی آخر به ویژه روز کنکور: روش‌های خودتان را عوض نکنید حتی روش‌های غلط خود را. من با روش زهرا فامینی‌نژاد موافق نیستم ولی او باید روش اشتباه خودش را ادامه بدهد.

چیدمان دفترچه از یک الگویی پیروی می‌کند و نباید ترتیب دفترچه را تغییر دهید ولی اگر تغییر داده‌اید روشی را در این هفته و روز کنکور عوض نکنید.

سوال‌های شمارشی زبان فارسی را پاسخ نمی‌دهم کنار سوال‌های وقت‌گیر و می‌نویسم و بعدا سراغ آن‌ها برمی‌گردم.

در عمومی 15 دقیقه زمان اضافی می‌آورم و در اختصاصی نیم ساعت.

برای ریاضی نیم ساعت و یک ربع برای اقتصاد و 5 الی 6 سوال از ریاضی را بار دوم برمی‌گردم. سوال‌های احتمال که معمولا اواخر سوالات ریاضی و ساده است و سوال‌های مجموعه‌ها را می‌توانم پاسخ بدهم. از 5 سوال اول غالبا یک یا دو سوال را که وقت‌گیر هستند بار دوم برمی‌گردم. ادبیات 20 دقیقه عربی یک ربع فلسفه و منطق را گاه 20 دقیقه یا 15 دقیقه‌ای جواب می‌دهم.

در برگشت سراغ ریاضی می‌روم چون برای رشته‌ی مورد علاقه‌ام روانشناسی این درس مهم است. در روانشناسی ضریب این درس بالاست. به تاریخ و جغرافیا برنمی‌گردم. سپس سراغ سوال‌هایی که علامت زده‌ام برمی‌گردم.

چقدر فکر می‌کنید در کنکور اتفاق متفاوتی می‌افتد؟

فکر نمی‌کنم خیلی تغییر کند من روشم را تغییر نمی‌دهم.

.................................................

کوشا جافریان رشته‌ی ریاضی با میانگین تراز 8160 :

من تا چند ماه پیش روش مشخصی برای امتحان دادن نداشتم ولی از 3 ماه قبل یک روش ثابت در نظر گرفتم و به طرز محسوسی نتیجه‌ام بهتر شد و مدیریت زمان را هم بهتر انجام دادم.

کاظم قلم‌چی: این موضوع یکی از مصداق‌های فراشناخت است. اگر می‌خواهید سر جلسه‌ی کنکور نتیجه بگیرید فکر کنید ببینید کدام موارد را برای مدیریت زمان به قطعیت رسیده‌اید و کدام‌ها را باید بیشتر کار کنید.

کسانی که آشفته هستند استرس هم دارند.

معمولا وقتی به قرابت ها می‌رسیدم با عجله پاسخ می‌دادم و غلط‌هایم زیاد می‌شد و ادبیات برایم وقت‌گیر بود 5 دقیقه اول آزمون سوالات ابتدایی ادبیات (8سوال) را سریع جواب می‌دهم. بعد کل دین و زندگی را پاسخ می‌دهم بعد کل زبان را جواب می‌دهم. کلا در کمتر از زمان نقصانی این دو درس را پاسخ می‌دهم. بعد از سراغ باقی سوالات ادبیات (به ترتیب) می‌روم و در نهایت عربی را جواب می‌دهم.

کاظم قلم‌چی: روش‌های کوشا روش خاصی بوده ولی قطعا به کسی توصیه نمی‌کنیم.

در10 دقیقه زمان اضافی متن عربی و چند سوال ادبیات را پاسخ می‌دهم. در اختصاصی‌ها ترتیب دفترچه را تغییر نمی‌دهم سوالات ریاضی را به دیفرانسیل و گسسته و هندسه جدا می‌کنم تا زمان زیادی را صرف یکی نکنم و برای هر کدام یک حداقل سوالاتی را مشخص کرده ام که در دور اول باید پاسخ دهم با این کار وقتی هم تعدادی نزده دارم از لحاظ روانی به هم نمی‌ریزم. برای 16 سوال هندسه 20 دقیقه زمان گذاشته ام. من برای ریاضی 70 دقیقه زمان در نظر گرفتم. گسسته و آمار را با هم در نظر گرفته ام بعد از زمان ریاضی می‌دانم که تمام سوالات آسان را جواب داده‌ام .

کاظم قلم‌چی: ما برای این‌که مدیریت ربع ساعت و نیم ساعت ساده‌تر است اعداد را در تکنیک زمان‌های نقصانی رند کرده‌ایم.

در فیزیک 5 سوال اجازه می‌دهم به خودم که نزده داشته باشم اگر هم سخت بود 8 سوال به خودم اجازه می‌دهم برای فیزیک هم در زمان خودش پاسخ می‌دهم. در شیمی شمارشی‌ها را ابتدا پاسخ نمی‌دهم ولی مسائل را جواب می‌دهم. تعداد نزده هایم در شیمی زیاد است گاهی 7 سوال. وقتی نیم ساعت وقت اضافی دارم نیم ساعت آخر با آرامش‌ترین لحظات من بوده چون هر سوالی را که بلد بودم را زده‌ام. در نیم ساعت پایانی چون شیمی نزده بیشتر دارم 3 تست دیگر از شیمی را پاسخ می‌دهم و اگر درصد فیزیکم پایین نباشد سراغ ریاضی می‌روم چون ضریبش بیشتر است. سعی می‌کنم متعادل پیش بروم.

شما باید متناسب با گروه آزمایشی خودتان باشید مثلا ریاضی ها ریاضی را بالا بزنند.

سر جلسه‌ی کنکور اگر دیدید نمی‌توانید سوالاتی را جواب دهید و درسی سخت است برای دیگران هم همین‌طور است. اگر وضعیت خودتان را تشخیص دهید و مثلا دیدید تعداد بیشتری نزده دارید متوجه می‌شوید که آن درس برای همه سخت‌تر شده است.

هم‌چنین در جلسه‌ی قبل هم تاکید کردم محاسبات را ذهنی انجام ندهید و مراحل را کنار همان سوال بنویسید تا در صورت نیاز بتوانید راه‌حل را ببینید.

خودنگاری آغازین و پایانی را حتما قبل آزمون بنویسید.

هنگامی که سرحوزه‌ی کنکور می‌روید با اولیای خود صحبت کنید و قبل از جلسه‌ی کنکور خودتان را تحلیل کنید و بارها با خودتان مرور کنید که مدیریت زمان را چگونه اجرا خواهید کرد. شرایط خودتان را برای اولیای خود تبیین کنید.

جدیدا به جای این که سرعت پاسخ دادن را افزایش دهم سرعت ضربدر و منها را افزایش می‌دهم.

این یعنی مدیریت اراده و هوش هیجانی شما.

موضوع تماس پشتیبان‌های ویژه در این هفته مدیریت آزمون باید باشد.

................................................. 

رضا پورمشکی رشته‌ی ریاضی با تراز 7401: من عمومی ها را طبق دفترچه پاسخ می‌دهم. در ادبیات ممکن است چند تست لغت شمارشی یا تاریخ ادبیات برایم سخت باشد ادبیات را در 17 یا 18 دقیقه پاسخ می‌دهم شک دارها را در بازگشت برمی‌گردم. در دینی و عربی زود به سوالات پاسخ می‌دهم در زبان نیاز به بازگشت ندارم و 10 دقیقه زمان اضافی می‌آورم. در برگشت سراغ ادبیات، عربی و دینی برمی‌گردم. در اختصاصی‌ها زیاد تکنیک زمان نقصانی را اجرا نمی‌کنم ریاضی را در زمان استاندارد خودش پاسخ می‌دهم. در فیزیک 10 دقیقه زمان اضافی می‌آورم که صرف شیمی می‌کنم. در شیمی مسائل را می‌خوانم ولی اگر بلد نباشم از آن سوال‌ها رد می‌شوم.

حتما باید زمان اضافی داشته باشید. هم درعمومی‌ها هم در اختصاصی‌ها. در مورد شما نگران هستیم که سوال‌های ساده‌ای را پاسخ نداده باشید. توصیه‌ی جدی من این است که زمان از ریاضی و فیزیک و شیمی ذخیره کنید و زمان اضافی و جبران برای خودتان نگه دارید.

.................................................

زهرا اجابتی رشته‌ی ریاضی: در عمومی ها 15 دقیقه زمان اضافی می‌آورم به ترتیب دفترچه جواب می‌دهم. غالبا سوالات قرابت و آرایه برای برگشت می‌ماند. در عربی با قواعد آغاز می‌کنم بعد ترجمه بعد متن را در زمان باقی‌مانده پاسخ می‌دهم. دینی را در 12 دقیقه تمام می‌کنم و زبان را چون ضعیف‌تر هستم زمان بیشتری صرف آن می‌کنم. سراغ دینی برنمی‌گردم چون در 12 دقیقه هر آن‌چه بلد بودم را پاسخ داده‌ام. زمان پایانی را ابتدا صرف ادبیات (قرابت و آرایه) بعد 4 سوال متن عربی می‌کنم.

در هر 10 دقیقه 9 سوال را بررسی می‌کنم و می‌دانم در سری اول از 55 سوال 35 سوال را حل می‌کنم در ریاضی هندسه برای من وقت گیر است و آخر سر سراغ هندسه می‌روم. ابتدا دیفرانسیل و گسسته و آمارر ا جواب می‌دهم. در فیزیک سوالات آخر راحت‌تر هستند آن ها را زود جواب می‌دهم ولی تصمیم سر جلسه‌ی من هم شناور است یعنی برخی از تصمیم‌ها را در جلسه‌ی آزمون می‌گیرم. در شیمی مسائل را بهتر پاسخ می‌دهم و 24 سوال را پاسخ می‌دهم و 10 دقیقه در بازگشت سراغ فیزیک برمی‌گردم.

................................................. 

امیرکیوان سازگار رشته‌ی تجربی: از یک ماه روش زمان نقصانی را آغاز کردم. در عمومی‌ها 15 دقیقه زمان اضافی می‌آورم در اختصاصی 25 دقیقه و در عمومی از دینی و زبان زمان را ذخیره می‌کنم. در اختصاصی‌ها زمین شناسی و ریاضی را رد می‌کنم از سوالات ریاضی که بلد نیستم راحت رد می‌شوم و هر بار با آرامش از سوالی رد می‌شوم در بازگشت بهتر جواب آن را به یاد می‌آورم. در زیست هر بار برگشتم اشتباه زده ام به همین دلیل زمان بیشتری در ابتدا صرف می‌کنم تا بعدا به آن برنگردم فیزیک را هم زمان خودش را صرف آن می‌کنم تقریبا 20 دقیقه زمان اضافه دارم.

اگر فکر می‌کنید موفق می‌شوید و اگر فکر می‌کنید موفق نمی‌شوید در هر صورت درست فکر می‌کنید. تمام دانشمندان افراد امیدوار و مثبت اندیشی هستند.

................................................. 

 مصطفی عربی رشته‌ی تجربی: زمان نقصانی را دقیق اجرا می‌کنم در اختصاصی‌ها نه. 17 دقیقه زمان اضافی می‌آورم در عمومی‌ها قرابت ادبیات را ابتدا سپس زبان فارسی و بعد دینی را پاسخ می‌دهم. بعد درک مطلب عربی را جواب می‌دهم که تازگی‌ها سخت شده است. در اختصاصی‌ها برای زمین اگر در انتها زمان داشته باشم 5 دقیقه صرف آن می‌کنم. در ریاضی سوال‌های هندسه را با توجه به این‌که ایده‌ای هستند راحت رد می‌کنم. اگر زیست را زمزمه کنم زمان بیشتری می‌برد ولی دقت بیشتری دارم ولی روش چشمی سرعت بیشتری دارد و من هم از ابتدا تمرکز کردم چشمی حل کنم در شرایطی هم که برای خودم مشخص کرده‌ام برخی از سوالات زیست را رها می‌کنم. در آخر زیست‌شناسی فقط 5 سوال نزده باقی می‌ماند. فیزیک نقطه قوت من است که به سوالات آن سریع پاسخ می‌دهم سوالات جریان سال سوم را ممکن است رد کنم در شیمی 60 دقیقه زمان می‌گذارم و با آرامش جواب می‌دهم و 10 دقیقه را برمی‌گردم.

به هیچ وجه سوالی را دوبار نمی‌خوانم و سریع از سوالات سخت می‌گذرم.

قدرت نه گفتن و گذشتن از این سوال‌ها کار اصلی شماست که شما و اکثر برترها توانسته‌اند از سوالات سخت بگذرند.

................................................. 

 مهرنوش لک رشته‌ی تجربی: لغت و شمارشی‌ها را اصلا نمی‌خوانم و کنار می‌گذارم تست آرایه را می‌خوانم ولی اگر به نتیجه نرسم برای بار دوم می‌گذارم در عربی 4 سوال درک مطلب را کنار می‌گذارم. در اختصاصی‌ها ریاضی را در نیم ساعت تمام می‌کنم تست‌های هندسه را غالبا 2 سوال برای دور دوم می‌ماند در زیست تست شمارشی را نمی‌خوانم. اگر فیزیک را زود تمام کنم باز سراغ شیمی می‌روم. بین دو دور و قبل از بازگشت، زمین را پاسخ می‌دهم که رتبه‌ی کل من بد نباشد و استراحت هم کرده باشم. تصمیم گرفتم با آرامش بیشتر تعداد نزده را بیشتر کنم که غلط نداشته باشم البته در بازگشت برخی را باز می‌توانم پاسخ دهم.

................................................. 

برداشت دانش‌آموزان از جلسه:

من سعی می‌کنم همانطور که در این 3 آزمون مدیریت زمان را رعایت کردم در کنکور هم اجرا کنم

آرامش را حفظ کنم کافی است.

حتی اگر سوال‌ها سخت بود اصلا به هم نمی‌ریزم

من سعی می‌کنم فکر کنم کنکور یک آزمون دیگر کانون است.

سر جلسه کارهایی که انجام می‌دادم را تغییر نمی‌دهم

سعی می‌کنم از سوال‌های سخت بگذرم.

مطمئن شدم روشم را تغییر ندهم.

سوال‌هایی که با خودم قرار گذاشتم از آن‌ها بگذرم را راحت رد کنم.

سعی می‌کنم اراده ام را مدیریت کنم.

اعتماد به نفس و مثبت اندیشی را حفظ می‌کنم.

تکنیک ها را جدی می‌گیرم و آن لحظه هم به نتیجه فکر نمی‌کنم.

حتما کنکور خوبی خواهد بود.

ما تلاشمان را کردیم و به خدا توکل می‌کنیم.

روز کنکور هیچ کار عجیبی انجام ندهم.

می‌خواهم واضح‌تر بنویسم که کدام دسته سوال‌ها را کنار خواهم گذاشت.

روز کنکور قبل کنکور با پدر و مادرم صحبت خواهم کرد.

تلاش معجزه می‌کند من 3 سال پیش با تراز 4700 شروع کردم ولی در آزمون قبل به 7000 هم رسیدم.

زبان فارسی که من مشکل داشتم اکثرا مشکل داشتند و من فکر می‌کردم دینی را که زود جواب می‌دهم از دیگران جلوترم ولی فهمیدم اکثریت مثل من هستند.

هر اتفاق خوب و بدی افتاد بهترین خودمان باشیم.

مثبت اندیشی و پشتکار خیلی نتیجه می‌دهد.

من به عنوان کسی که سال سوم هستم دیدم همه کنکوری های این جلسه آرامش دارند و می‌خواهم خودم هم بدانم چه کار می‌خواهم بکنم تا آرامش داشته باشم.

همه چیزهایی که برای کسب نتیجه‌ی خوب نیاز است دارم و مهم این است که آرامشم را حفظ کنم.

باید روی هیجاناتم تسلط داشته باشم و تلاش به پاسخ دادن به سوال‌های سخت نکنم.

یک حاشیه‌ی امن برای خودم در روز کنکور نگه دارم.

سعی کردم خودم باشم به خودم هم ایمان دارم و یک تغییر بزرگی را در جهان ایجاد می‌کنم.

می‌خواهم غلط‌هایم را کاهش بدهم و نه بگویم به برخی از تست‌ها.

جمعه می‌خواهم یک آزمون قلم‌چی دیگر بدهم.

کاظم قلم‌چی: رتبه‌های برتر استراتژیست هستند فقط سخت‌کوش نیستند. غیر از میزان سوادی هم که دارید در کنکور نبرد استراتژی‌ها هم هست. هیچ کسی نمیتواند به شما این استراتژی‌ها را یاد بدهد.

 روز کنکور زودتر به حوزه‌ی بروید بهتر است چرا که روز کنکور با ترافیک هم مواجه خواهید شد.

در مورد روش مدیریت زمان در جلسه‌ی کنکور از الان فکر کنید و بارها هم آن را قبلا اجرا کرده‌اید.

برای برگشتن هم فکر کنید به این که ممکن است استرس هم پیش بیاید درسی در اختصاصی یا عمومی سخت باشد و باید کاری کنید که بتوانید خودتان را به خوبی مدیریت کنید.

توصیه می‌کنم مکان حوزه را هم قبل از کنکور بروید و ببیند.

تهیه و تنظیم

ناهید منجمی


فایل های ضمیمه

مدیریت زمان از نگاه رتبه های برتر - هژبر رحیمی (30 دقیقه)
مدیریت زمان از نگاه رتبه های برتر - زهرا فامینی نژاد (14 دقیقه)
مدیریت زمان از نگاه رتبه های برتر - کوشا جافریان (40 دقیقه)
مدیریت زمان از نگاه رتبه های برتر - رضا پورمشکی (10 دقیقه)
مدیریت زمان از نگاه رتبه های برتر - زهرا اجابتی (15 دقیقه)
مدیریت زمان از نگاه رتبه های برتر - امیرکیوان سازگار (15 دقیقه)
مدیریت زمان از نگاه رتبه های برتر - مصطفی عربی (11 دقیقه)
مدیریت زمان از نگاه رتبه های برتر - مهرنوش لک (8 دقیقه)
برداشت های دانش آموزان از صحبت های برتر ها در یک جمله (15 دقیقه)
انتخاب رشته استانی (5 دقیقه)
پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب