در تربیت فرزندان این نکات را به خاطر بسپاریم

ناز پرورده و بی مسئولیت بار آوردن کودکان مهارت‌های اجتماعی آنها را کاهش می‌دهد.

در تربیت فرزندان این نکات را به خاطر بسپاریمسعیده ثقفی روان شناس کودک در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره اصول  تربیت فرزند اظهار داشت: تربیت فرزند از مهمترین مسائلی است که از سوی خانواده ها باید به آن توجه ویژه شود. تربیت و آموزش کودکان در خانواده در حکم یک سرمایه گذاری بزرگ است که آینده کودکانشان را تضمین می کند. 

وی افزود: برخی از خانواده ها " نازپرورده " بار آوردن فرزندانشان را یک امتیاز می دانند و به آن افتخار می کنند و تمام تلاششان این است که همه نیازهای فرزندانشان را برآورده کرده و تمامی امکانات مادی را در اختیار آنها قرار دهند، در صورتی که این کار اشتباه بزرگی است. 

این کارشناس ادامه داد: مقابل خواسته های فرزندانتان سیاست اعمال کنید؛ از هر سه درخواست آنها یکی را برآورده کنید دومی را به زمان آتی موکول کرده و به درخواست سوم نه بگویید. با این روش فرزند شما یاد می گیرد که لزوماً نباید در زندگی به همه خواسته هایش برسد. در غیر اینصورت ممکن است ‌در آینده  با نخستین شکست یا کمبود مالی دچار مشکلات روحی شده و آسیب های زیادی را متحمل شود. 

ثقفی تصریح کرد: از نکات دیگر در تربیت کودکان شیوه برخورد با آنها در موقعیت های مختلف است. هرگز در مقابل کودکان، شیوه تحکم و جبر را پیش نگیرید. اینگونه رفتار به  ویژه با خردسالان نتیجه عکس می دهد و آنها را لجباز بار می آورد. برای غذا خوردن، خوابیدن یا استحمام بهتر است با ملایمت و زبان کودکانه با آنها صحبت کنید. 

وی در ادامه بیان کرد: سپردن مسئولیت به کودکان نیز از نکات مهم دیگری است که در آینده و کیفیت روابط اجتماعی آنها بسیار تأثیرگذار است. سپردن نقش های مختلف باعث می شود آنها مهارت های اجتماعی را فرا گرفته و در برقراری ارتباط با اطرافیان موفق تر باشند. 

این کارشناس در پایان گفت: اگر فرزندتان مرتکب اشتباه شد و شما تصمیم به تنبیه او گرفتید هرگز از تنبیهات بدنی استفاده نکنید بلکه با شیوه زبانی و حالات چهره به او بفهمانید که از کار او ناراحت هستید، بعد از تذکر و تنبیه،  فرزندتان را در آغوش بگیرید و او را به مدت طولانی از محبتتان 

محروم نکنید.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
همایش جمع بندی زیست شناسی قسمت دوم
چهارم تجربی     دبیر : مهدی برخوری