بازی روش خوبی برای کاهش ترس کودکان است

بازی یکی از راه‌های بسیار خوب برای از بین بردن ترس کودکان است.

بازی روش خوبی برای کاهش ترس کودکان استفرید توکلیان روان شناس و مشاور در گفتگو با خبرنگار حوزه جوانان و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار داشت: بازی یکی از راه های بسیار خوب با توجه به سن کودک برای از بین بردن ترس کودکان خصوصا از تاریکی است.

وی افزود: در تاریکی بازی های مختلفی انجام دهید مثلا گرگم به هوا بازی کنید. هر کدام به نوبت گرگ شوید و در حین بازی حسابی سروصدا کنید. روی میز پتویی بیندازید و به کودک اجازه دهید تا به زیر آن برود و برایش در و پنجره درست کند این مکان فضای مناسبی برای بازی کردن در تاریکی است. با او قایم باشک بازی کنید، یا شیء خاص را در یک مکان تاریک مخفی کنید و از او بخواهید آن را پیدا کند تا در این صورت یک علامت مثبت به دست آورد. می توانید برای هر سه علامت مثبت هدیه ای کوچک به او بدهید. به کودک اطمینان دهید که در تاریکی خطری او را تهدید نمی کند.

توکلیان ادامه داد: همچنین ایجاد سایه با انگشتان که در اتاق تاریک و بوسیله نور شمع بر روی دیوار که معمولا این کار برای کودکان خردسال بسیار جذاب است.

این روانشناس بیان کرد: پلیس بازی روش دیگری برای کاهش ترس کودکان است، بدین صورت که در اتاق تاریک با در دست داشتن چراغ قوه، به دنبال شی ء گمشده ای هستند که البته در این بازی نباید تعابیری از جمله هیولا، دزد و یا  موجودات خیالی بکار برد و به دنبال آن ها گشت زیرا موجب تشدید ترس خواهد شد.

وی در پایان گفت: به والدین توصیه می‌شود در رفع مشکل کودک عجله نکنند. تعجیل و شتابزدگی آنها در کاهش ترس کودک می‌تواند به جای درمان، اضطراب و ترس او را افزایش دهد. این ترس معمولا به تدریج از بین می‌رود و لازم است والدین با خونسردی و آرامش اقدام به کاهش این ترس‌ها کنند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب