تلاش ایران برای دستیابی به فناوری‌های برتر مدیریت آب

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: نیازمند فناوری‌های مدیریت آب هستیم.

تلاش ایران برای دستیابی به فناوری‌های برتر مدیریت آب

به گزارش ایسنا، حسینعلی بهرامی در این باره اظهار کرد: ایران در کمربند خشک و نیمه‌خشک کره زمین قرار گرفته است و میزان دریافت نزولات آسمانی یک سوم متوسط جهانی است، پس به صورت ذاتی کشور کم آبی هستیم. از طرفی هم این منابع آبی محدود را خوب و بهینه مصرف نمی‌کنیم.


وی تصریح کرد: از نظر منطقی ابتدا باید نسبت به استفاده بهینه از منابع موجود اقدام کنیم، یعنی نیازمند فناوری‌های مدیریت آب هستیم. از طرف دیگر به دلیل کمبود ذاتی آب باید دستیابی به منابع جدید اعم از نمک‌زدایی و انتقال بین حوزه‌ای را نیز مدنظر داشته باشیم. البته با توجه به آثار زیست‌محیطی مترتب بر انتقال بین حوزه‌ای، این راهکار باید به عنوان آخرین راه حل باشد.


بهرامی خاطرنشان کرد: اقتصاد آب در بخش فناوری آب در دنیا حجم وسیعی از چرخش اقتصادی را شامل می‌شود. نمک‌زدایی، تصفیه فاضلاب، مدیریت و دسترسی به آب‌های جوی و غیره از این مقوله هستند. برخی کشورهای اروپایی، روسیه، چین و برخی کشورهای دیگر از جمله کشورهایی هستند که در این زمینه صاحب تکنولوژی هستند.


وی یادآور شد: ایران در زمینه‌های مختلف در حال تلاش برای دستیابی به فناوری است. در برخی زمینه‌ها موفق بوده است. نظیر نمک‌زدایی به روش بخار سرد و نیز تصفیه فاضلاب به روش‌های مختلف و در برخی زمینه‌ها هم نظیر ساخت غشاهای تخت برای تصفیه، در حال تلاش برای دستیابی به تکنولوژی‌های بهتر است. 

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب