بزرگترین تلسکوپ رادیویی جهان ساخته شد

چین از تکمیل بزرگترین تلسکوپ رادیویی جهان پس از پنج سال ساخت خبر داد.

بزرگترین تلسکوپ رادیویی جهان ساخته شد

به گزارش ایسنا به نقل از اسپیس، این بازتابنده غول‌پیکر خاکستری رنگ اکنون در میان تپه‌های شهر پینگتانگ قرار گرفته است و مانند یک گوش بسیار حساس برای شنیدن صدای سفید در جهان و شناسایی هرگونه حیات بیگانه احتمالی طراحی شده است.

خبر تکمیل تلسکوپ کروی دیافراگم 500 متری "فست" روز یکشنبه پس از نصب آخرین پنل مثلثی از مجموعه 4450 پنل در مرکز دیش بزرگ تلسکوپ قرار گرفت که اندازه آن حدود 457 متر است.

این پروژه 180 میلیون دلاری ابتدا در سال 1994 مطرح و ساخت آن در مارس 2011 آغاز شد.

به گفته سازندگان بیشتر مواد مورد استفاده در این تلسکوپ ساخت داخل هستند. از میان هفت گیرنده "فست" پنج مورد در چین تولید شده و دو مورد بعدی بطور مشترک توسط چین، آمریکا و استرالیا ساخته شده‌اند.

این تلسکوپ رادیویی دو ماه زودتر از زمان برنامه‌ریزی شده تکمیل شد. این یک گام تاریخی در آغاز به کار برنامه‌ریزی شده فست در سپتامبر سال جاری است.

روز یکشنبه حدود 300 نفر شامل سازندگان و خبرنگاران شاهد اعلام تکمیل این پروژه بودند. سازندگان بر این باورند که این تلسکوپ می‌تواند به انسان‌ها در اکتشاف جهان و تمدن‌های فرازمینی کمک کند.

ژنگ شیاونیان معاون رصدخانه نجومی ملی چین که تلسکوپ "فست" را ساخته، اظهار کرد: دانشمندان چند ماه پس از آغاز به کار تلسکوپ، به رفع اشکال و انجام رصدهای آزمایشی توسط آن خواهند پرداخت.

وی بر این باور است که فست در 10 تا 20 سال آینده به یک پیشگام جهانی تبدیل خواهد شد.

این تلسکوپ پس از راه‌اندازی برای یک تا دو سال مورد اصلاح قرار خواهد گرفت و دانشمندان چینی از آن برای تحقیقات اولیه استفاده خواهند کرد. پس از آن، فست برای فضانوردان در سراسر جهان قابل استفاده خواهد بود.

رصدخانه بزرگ آرکیبو در پورتوریکو با قطر 300 متر در برابر این تلسکوپ عظیم بسیار کوچک است. فست همچنین 10 برابر از تلسکوپ هدایت شونده 100 متری در آلمان حساس‌تر خواهد بود.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب