فضاپیمای "جونو" فردا به مشتری می‌رسد

اسرار زیر ابرهای سیاره مشتری بزودی با ورود فضاپیمای جونو آشکار خواهد شد.

فضاپیمای "جونو" فردا به مشتری می‌رسد

به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، این کاوشگر قرار است فردا (دوشنبه) به مدار مشتری وارد شود و اطلاعات ناچیز دانشمندان در مورد این غول گازی را که از بزرگترین شفق قطبی در منظومه شمسی برخوردار است، افزایش دهد.

دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که هسته جامدی در زیر جو متلاطم این سیاره وجود دارد یا اینکه چه چیزی میدان مغناطیسی عظیم اطراف سیاره را هدایت می‌کند. اگر مغناطوسفر نامرئی سیاره در نور مرئی مشخص شود، این میدان مغناطیسی اندازه‌ای دو برابر ماه کامل از زمین را خواهد داشت.

فضاپیمای جونو که نام خود را از همسر افسانه‌ای ژوپیتر، خدایگان رومی گرفته، از 9 ابزار برخوردار است که می‌تواند در قلب سیاره نفوذ کند. این کاوشگر در ارتفاع 4184 کیلومتری سطح مشتری پرواز خواهد کرد که 4828 کیلومتر از تمام ماموریت‌های دیگر نزدیکتر به سطح است.

این فضاپیما هفته گذشته از سد مغناطوسفر سیاره عبور کرد و طی این گذر، اطلاعاتی را ثبت کرد که دانشمندان آن را به صوت تبدیل کردند.

جونو روز دوشنبه موتور اصلی خود را روشن کرده تا وارد مدار مشتری شود. این ورود که "الحاق مداری مشتری" نام گرفته، سخت‌ترین بخش ماموریت است. هیچ کس نمی‌داند که آیا این فضاپیما می‌تواند در برابر تابش و تلاطم ناشی از نزدیکی به مشتری تاب بیاورد یا نه. البته جونو به یک گنبد تیتانیومی برای حفظ ابزار حساسش مجهز شده است.

سفرهای پیشین به مشتری بر سوخت هسته‌ای تکیه داشتند چرا که فاصله این سیاره با خورشید بسیار زیاد است اما جونو نخستین فضاپیمایی است که این مسیر را با انرژی خورشیدی پیموده است.

پس از پایان ماموریت، جونو به داخل جو مشتری شیرجه زده و در آن خواهد سوخت تا با قمرهای این سیاره برخورد نکند.

تصور می‌شود مشتری نخستین سیاره‌ای باشد که در منظومه شمسی شکل گرفته است و نخستین بار از زمین توسط بابلیان در قرن هشتم قبل از میلاد مشاهده شد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب