ثبت ملی چشمه آب گرم «دیگ رستم»

چشمه آب گرم «دیگ رستم» طبس در فهرست میراث طبیعی ملی قرار گرفت.

ثبت ملی چشمه آب گرم «دیگ رستم»


به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، فرهاد نظری مدیر ثبت آثار و حفظ احیاء میراث معنوی و طبیعی گفت: این چشمه که آب آن از نوع گوگردی است یکی از چشمه های معدنی مشهور در شمال استان کرمان و جنوب خراسان است که به دیگ رستم شهرت دارد. 

وی افزود: حرارت آب این چشمه در محل جوشش آن بسیار بالاست اما پس از طی حدود 200 متر که گرمای خود را از دست می دهد به داخل استخری هدایت می شود که می توان در آن شنا کرد. از این چشمه به دلیل حرارت و املاح موجود در آن برای رفع دردهای رماتیسمی و آب درمانی استفاده می شود.

نظری با اشاره به اینکه در نزدیکی این چشمه و در داخل کویر سطحی وسیع پوشیده از سنگ های آتشفشانی از نوع بازالت است که در سفرنامه های جهانگردان نیز به آن اشاره شده است گفت: در این منطقه آتشفشانی دیده نمی شود و این سنگها به دلیل جابه‌جایی گسل نایبند در اواخر دوران دوم زمین شناسی به بیرون پرتاب و در سطح وسیعی از زمین پراکنده شده است.

نظری در خصوص وجه تسمیه این چشمه به نام دیگ رستم گفت: نامگذاری این چشمه به دلیل صدای قل قل آبی است که در حفره های لابلای سنگ های آتشفشانی و از زیر صخره های سنگی به گوش می رسد و انسان را به یاد دیگ جوش آب می اندازد و نام های اسطوره ای همچون سلیمان، جمشید، رستم و ... به خود می گرفت این چشمه نیز در نزد مردم محلی به نام دیگ رستم نامیده شده است.  

وی افزود: امکانات رفاهی برای گردشگران در محوطه این چشمه درنظر گرفته شده است.

چشمه معدنی دیگ رستم  مربوط به دوره نئوژن واقع در 240 کیلومتری طبس بعد از روستای نایبند و در فاصله 10 کیلومتر به سمت راور با شماره 326 در فهرست میراث طبیعی ملی به ثبت رسید. 

دوره نئوژن یکی از تقسیمات دوران سوم زمین شناسی (نوزیستی یا سنوزوئیک) است که بازه زمانی در حدود 20 میلیون سال‌ را در بر می‌گیرد.

آتوسا صادقی

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب