از چه سنی کودک را به کلاس شنا بفرستیم؟

با شروع فصل تابستان و کلاس‌های آموزشی شنا توجه به سن مناسب کودکان برای این کلاس‌ها ضروری به نظر می‌رسد.

از چه سنی کودک را به کلاس شنا بفرستیم؟امیر مردانی متخصص پزشکی ورزشی در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص فواید شنا و انجام تمرینات در آب برای کودکان اظهار کرد: آموزش شنا برای همه افراد ضروری و تضمین کننده ایمنی افراد در مقابل خطرات غرق شدگی است و این ورزش فواید فراوانی برای کودکان دارد. 

وی با بیان اینکه شنا یک تمرین هوازی ایده آل است که باعث تقویت سیستم قلبی و عروقی می شود، گفت: تمرینات مستمر شنا باعث تقویت متوازن قدرت عضلانی و انعطاف پذیری می شود و حس تعادل را بهبود می بخشد و وضعیت بدن را تصحیح می کند. 

این متخصص پزشکی ورزشی درباره دیگر مزایای شنا عنوان کرد: شنا کردن باعث ارتقا سلامت روانی و کاهش استرس می شود و با توجه به اینکه شنا یک رشته ورزشی با تاثیر پایین است، آسیب های ورزشی به خصوص آسیب های حاد ناشی از آن نسبت به سایر ورزش ها کمتر است. 

مردانی اظهار داشت: سن مناسب آموزش شنا براساس شرایط کودکان و محیط رشد آنها و مشخصات والدین متفاوت است، اما در اغلب موارد سن 4 تا 5 سالگی مناسب ترین سن برای شروع آموزش شنا در کودکان است. 

این متخصص پزشکی ورزشی درباره شنا در فصل تابستان اذعان کرد: فصل تابستان انجام تمرینات در استخر روباز مزایای فراوانی نسبت به استخرهای سربسته دارد اما به شرط آنکه افراد مراقب آفتاب سوختگی های ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب هم باشند که مصرف ضد آفتاب مناسب برای افراد توصیه می شود.

وی با بیان اینکه پوست ظریف و حساس کودکان نباید در مدت زمان طولانی در معرض نور مستقیم قرار گیرد، تصریح کرد: در صورت امکان بهتر است آموزش شنای کودکان در استخرهای جدا از استخر بزرگسالان انجام پذیرد. 

مردانی درباره شرایط آب استخر مناسب کودکان اظهار کرد: آب استخر علاوه بر زلالی و شفافی باید با درجه متعادل، حرارت مناسبی برای کودکان داشته و کمی از درجه حرارت بدن کمتر باشد. 

مردانی تصریح کرد: کودکان از خوردن و آشامیدن در استخر شنا بپرهیزند، هر شناگر باید از وسایل شنای اختصاصی و تمیز خود استفاده و از ورود به استخری نجات غریق در محوطه نیست، خودداری کند. 

این متخصص پزشکی ورزشی افزود: والدین در صورت ابتلای کودک به سرماخوردگی، هر نوع بیماری عفونی یا پوستی واگیردار فرزند خود باید از ورود آنها به استخر تا رسیدن به سلامتی کامل خودداری کنند. 

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب