رنگ‌های جذابی که هم مجاز و هم غیرمجازند

مسئول بخش رنگ آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو استفاده از رنگ‌های مصنوعی در بستنی و آبمیوه‌ها را در کل غیرمجاز خواند.

رنگ‌های جذابی که هم مجاز و هم غیرمجازندرشیدی مسئول بخش رنگ آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو در گفت و گو با خبرنگار خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در بستنی‌های میوه‌ای باید از رنگ هایی با ماهیت میوه‌ای یا غیر میوه‌ای طبیعی همچون پودر چقدرقند، زعفران، قهوه و شکلات استفاده شود. 

وی عنوان کرد: استفاده از رنگ‌های سنتتیک که به صورت شیمیایی ساخته می‌شوند، در فرآورده هایی همچون بستنی، به کلی غیر مجاز است چرا که وجود این رنگ‌ها به هر میزان، مضراتی برای مصرف کننده به همراه دارد. 

رشیدی با بیان اینکه نوع این رنگ‌های مصنوعی در طیف‌های رنگی مختلف، متفاوت است، ادامه داد: استفاده از هفت رنگ سنتزی در نوشابه‌های گازدار مانعی ندارد، حد مجاز آن در استاندارد کشور تعریف شده و در مقابل استفاده از این رنگ ها در آبمیوه‌ها یا نوشابه‌های بدون گاز غیر مجاز است.

مسئول بخش رنگ آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو افزود: علت استفاده از این رنگ‌ها هزینه پایین و پایداری بالای آنها است. برای تولید یک کیلو رنگ طبیعی، یک تن میوه استفاده می شود اما این شرایط با مقدار بسیار کم تری از رنگ های مصنوعی فراهم می‌شود.

رشیدی تصریح کرد: رنگ‌های طبیعی در مقابل آفتاب پایداری کمی دارند و جذابیت خود را از دست می‌دهند. از طرفی مشتری بستنی‌های میوه‌ای کودکان هستند، بنابراین ایجاد جذابیت در این محصولات سود بیشتری به همراه دارد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب